Trbuhom za kruhom

Kako do posla u Njemačkoj?

Državljani Hrvatske i ove godine imaju pravo na šestomjesečni sezonski rad u Njemačkoj. Izbor poslova ove će godine biti veći jer državljanima Bosne i Hercegovine i Srbije mogućnost zapošljavanja tamo nije dozvoljena.

Dogovor o postupku zapošljavanja hrvatskih sezonskih radnika u Njemačkoj potpisan je još 1992. godine i od tada je na snazi. Sporazumom su uređena prava boravka i rada hrvatskih radnika u Njemačkoj na sezonskim poslovima u poljoprivredi, ugostiteljstvu, šumarstvu i zabavnim parkovima, piše Deutsche Welle.

Od 2009. godine boravak zaposlenih sezonskih radnika u ugostiteljstvu i poljoprivredi produžen je na šest mjeseci, a sezonskim radnicima u zabavnim parkovima na ukupno devet mjeseci godišnje.

Prednost pri zapošljavanju ide državljanima EU
Od 1. siječnja 2011. godine prednost za državljane Hrvatske je ta što će na njemačkom tržištu biti više sezonskih poslova, obzirom da dosadašnji "sezonci" koji su državljani osam istočnoeuropskih zemalja i novih članica Europske unije (Estonija, Letonija, Litva, Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska i Slovenija), od 15. svibnja mogu u Njemačkoj obavljati bolje plaćene kvalificirane poslove.

Mogućnost zapošljavanja u Njemačkoj imaju i hrvatske medicinske sestre i tehničari na temelju dva sporazuma o zapošljavanju: kao "gostujući radnici" u trajanju od 12 do 18 mjeseci za osobe od 18 do 40 godina starosti, i to sa ili bez položenog stručnog ispita radi usavršavanja i učenja njemačkog jezika.

Drugi sporazum odnosi se isključivo na medicinske sestre i tehničare s položenim stručnim ispitom ili priznatim srednjoškolskim obrazovanjem za njegovatelja na duže ili neodređeno vrijeme, što važi i za osobe starije od 40 godina.

Kada je pak riječ o zapošljavanju visokokvalificirane radne snage kao što su liječnici i informatičari iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, važi pravilo da će im dozvola biti izdana samo u slučaju da za to slobodno radno mjesto nisu zainteresirani privilegirani kandidati, odnosno državljani jedne od zemalja Europske unije.

Posebna pravila za umjetnike i sportaše
Posebno pravilo vrijedi i za novinare. Ukoliko od njemačke vlade dobiju akreditaciju za izvještavanje, za prijavu boravka u Njemačkoj nije im potrebna suglasnost Agencije za rad. To isto pravilo vrijedi i za sportaše, umjetnike, manekene i fotomodele, ukoliko u Njemačkoj poštuju određene uvjete. Naprimjer, osobe i njihovi suradnici koji zadrže stalno mjesto boravka u svojoj matičnoj zemlji mogu u Njemačkoj održavati svoja znanstvena predavanja, kulturne i sportske priredbe najduže tri mjeseca u jednoj kalendarskoj godini, piše Deutsche Welle.

Isto vrijedi i za umjetnike koji u Njemačkoj sudjeluju na festivalima, glazbenim i kulturnim manifestacijama ili na snimanju filmskih i televizijskih produkcija. Profesionalni sportaši i treneri, stariji od 16 godina, moraju biti angažirani u jednom od njemačkih sportskih klubova, a klub je dužan isplaćivati bruto-plaću iz koje se onda može plaćati pedeset posto troškova za zakonom utvrđeno mirovinsko osiguranje. U slučaju manekena i fotomodela, poslodavac je obavezan prijaviti Agenciji za rad takve strane suradnike prije nego što započne snimanje.

Petak, 28.01.2011. / net.hr