Oko 17.000 stranih radnika otkazalo je dozvolu boravka i napustilo Kuvajt u prvoj polovici ove godine zbog utjecaja svjetske gospodarske krize, objavili su kuvajtski mediji.
Navodeći riječi izvora iz ministarstva rada i socijalne skrbi, list Al-Seyassah je objavio da više od 70 posto radnika koji su napustili Kuvajt čine Azijati, inače najbrojnija skupina među stranim radnicima u toj zemlji bogatoj naftom. Navedena brojka ne uključuje inozemne radnike koji su možda dali otkaz ili su otpušteni s radnih mjesta u javnoj upravi ili u sektoru usluga u kući, budući da ministarstvo rada i socijalne skrbi objavljuje samo podatke za zaposlenike u privatnom sektoru.
Izvori su kazali da je stvaran broj stranih radnika pogođenih krizom vjerojatno mnogo veći budući da mnogi otpušteni odlučuju ostati u zemlji u potrazi za drugim mogućnostima zapošljavanja, u nekim slučajevima i nezakonito. Prema kuvajtskim zakonima, nijedan stranac ne može živjeti u zemlji bez valjane dozvole boravka, koja ovisi o zaposlenju.
Na kraju prošle godine broj stranih radnika u Kuvajtu pao je za 20.000 na 1,75 milijuna, što je prvi pad od iračke invazije 1990., pokazuju službeni podaci. Inače, Kuvajćana ima samo 1,087 milijuna i čine samo 31,6 posto populacije te zemlje koja je krajem 2007. po nekim procjenama brojila ukupno 3 do 3,5 milijuna stanovnika.
Kao i susjedne zemlje u Perzijskom zaljevu, Kuvajt je teško pogodio pad aktivnosti u svjetskom gospodarstvu zbog pada prihoda od nafte koji čine preko 94 posto javnih prihoda te zemlje.
Hina/poslovni.hr