U siječnju završava guvernerska karijera Arnolda Schwarzeneggera, kojeg su proglasili jednim od najgorih guvernera u SAD-u.
Poslije sedam godina s vrata guvernerova ureda u kalifornijskom birokratskom središtu Sacramentu u siječnju će biti skinuta pločica s imenom Arnolda Schwarzeneggera. Još se ne zna je li se poznati glumac, proslavljen ulogama u filmu Terminator i Conan, odlučio vratiti pred kamere, ali njegova politička i guvernerska karijera, sudeći prema reakcijama građana i medija, nije zaslužila Oscara ili neku drugu poznatu filmsku nagradu.
Neobrazovan i nestručan
Schwarzenggera (63) na mjestu guvernera Kalifornije, najbogatije, a mnogi kažu i najljepše te klimatski za život najugodnije američke savezne države, nasljeđuje Gray Davis koji je izbore izgubio 2003. godine, ali su mu birači još jednom dali povjerenje na nedavnim izborima u studenome, što je dodatan udarac glumcu guverneru. Očekuje ga mnogo posla jer se Scwarzenegger, naviknut da mu drugi pišu scenarije, pokazao nedovoljno obrazovanim i stručnim za odgovornu funkciju. Kaliforniju ostavlja u fiskalnom kaosu, s rekordnim brojem nezaposlenih koji premašuje deset posto te s nezadovoljnim građanima koji tvrde da više ne žive „u obećanoj zemlji“. Los Angeles Times navodi kako je „tragedija Schwarzeneggerova mandata u tome da nikada nije do kraja shvatio kako funkcioniraju država i politika.“ Kada je 2003. došao u senatorski ured, bio je slavan i moćan ne samo zbog glumačke karijere nego je uz njega stajala i Republikanska stranka na vlasti i utjecajni klan Kennedy u koji je ušao oženivši se Marijom Shriver.
Najgori guverner
Zaredali su protesti, reforme zdravstva, školstva, fiskalne politike... koje je najavljivao u predizbornoj kampanji, ali nije uspijevao svoja obećanja pretvoriti u nove zakone, otvaranja radnih mjesta i oporavak gospodarstva jer se 2007. ekonomska kriza najbrže i najviše počela osjećati u Kaliforniji. Udruga “Građani za odgovornost i etiku u Washingtonu“ proglasila je Schwarzeneggera jednim od 11 najgorih guvernera u Americi. Prozvali su ga zbog korištenja novca iz fondova kampanje i zaklada za osobnu korist, zapošljavanja prijatelja s upitnim kvalifikacijama u državnim poslovima, urušavanja ugleda Kalifornije te za sukob interesa pri sklapanju ugovora s privatnim tvrtkama.
Politika nije film