Steve Jobs najbolji je menadžer svijeta, a Meg Whitman, bivša predsjednica eBaya, jedina žena među Top 100, što potvrđuje da je ženama i dalje otežan put prema čelnim pozicijama tvrtke, zaključak je istraživanja Harvard Business Reviewa.
Steve Jobs, predsjednik uprave Applea prvi je na listi najboljih menadžera svijeta u 2009. prema velikom istraživanju Harvard Business Reviewa. Njegovo rangiranje i nije veliko iznenađenje budući da se od povratka u tvrtku 1997. pa do listopada ove godine tržišna vrijednost Applea povećala za 150 milijardi dolara, a povrat na uloženi kapital dioničara čak 34 posto godišnje.
Na drugom mjestu je Yun Jong-Yong, predsjednik uprave južnokorejskog Samsung Electronicsa od 1996. do 2008. godine čiji se vrijednost povećala za 127 milijardi dolara.
No, usprkos snažnom industrijskom napretku proteklog desetljeća, nije došlo do većih promjena na polju ravnopravnosti žena i muškaraca u vodstvu kompanija. Tako je Meg Whitman, bivša predsjednica uprave eBaya, jedina žena čije je ime dospjelo na ljestvicu 100 najboljih menadžera, dok je udio ženske populacije među vrhunskim menadžerima ukupno 1,5 posto. Ovim istraživanjem ponovno je potvrđeno da je ženama i dalje otežan put prema čelnim pozicijama tvrtke.
Jedno od objašnjenja za samo 29 vrhunskih menadžerica jest taj da žene biraju većinom iste grane industrije, poput medijske ili trgovine široke potrošnje umjesto profitabilnijih, kao što su visoka tehnologija ili znanstveno-istraživačka djelatnost.
No, čak i kada žena dođe do šefovske pozicije, ona neće biti pošteđena neugodnosti budući da će, prema istraživanju Strategic Managment Journala, dionice tvrtke pasti nakon njenog preuzimanja. Pad dionica bit će još veći ako upravu preuzme žena koja do sada nije radila u kompaniji (outsider), dok slične poveznice u slučaju muškaraca ne postoje.
Energija, telekomunikacija i zdravstvena oprema najprofitabilniji
U analizi koja je obuhvatila 1.999 menadžera iz 33 zemlje svijeta, među prvima se nisu našla imena koja su na svim drugim ljestvicama uspješnosti, poput Jamiea Dimona iz JPMorgan Chasea, ili Rex Tillersona iz Exxon Mobila, jer se najviše promatrala dobit dioničara. Na listi nema niti Jacka Welcha, Warrena Buffetta ili Billa Gatesa jer je uvjet i preuzimanje posla između 1995. i 2007. godine.
Među top 200 menadžera najviše ih dolazi iz industrije energije, telekomunikacija i zdravstvene opreme. Analiza je otkrila i da je bolje naslijediti loše vodstvo, te da bolje rezultate postiže uprava koja je duže vrijeme u kompaniji.
Među Top 10 menadžera tržišta u nastajanju nalaze se dva ruska - od kojih je Alexey B. Miller iz Gazproma prvi na rang listi; dva Indijca od kojih je Mukesh D. Ambani iz Reliance Industries drugi po rangu: menadžeri dvije brazilske kompanije, tri meksičke te jedne kineske (Wang Tianpu iz Sinopeca).