Prema studiji konzultantske kuće Roland Berger 63 posto menadžera srednje i istočne Europe očekuju dodatna pogoršanja u poslovanju svojih tvrtki. Samo pet posto smatra da će se kriza okončati do kraja 2009. godine.
Ovisno o zemlji i djelatnosti iz kojih dolaze, menadžeri su istaknuli kako su već sada suočeni s velikim padom narudžbi, sporom naplatom potraživanja te ostalim financijskim problemima. Čak 83 posto menadžera zaustavilo je proces daljnjeg zapošljavanja, dok je 72 posto odustalo od svojih investicijskih programa.
Pokazalo je to straživanje provedeno u veljači i ožujku 2009. godine na uzorku od 300 menadžera iz Austrije te srednje i istočne Europe koje je uključilo menadžere iz Hrvatske, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Rusije i Ukrajine.
Prema istraživanju, raspoloženje među menadžerima u posljednjem kvartalu 2008. godine u usporedbi s veljačom i ožujkom 2009. godine drastično se pogoršalo. Najpesimističniji su tako menadžeri iz Rusije, Ukrajine i Rumunjske, dok su najoptimističniji Austrijanci i Poljaci.
Kao najvažnije posljedice krize, menadžeri iz kompanija srednje i istočne Europe naveli su pad u narudžbama (62 posto), pogoršanje u naplati (57,1 posto), dok se financijski problemi i korupcija nalaze na trećem mjestu.
Kad je riječ o učincima krize na njihove kompanije, 42 posto menadžera u Hrvatskoj uvjereno je da bi fiskalnu godinu mogli završiti na pozitivnoj nuli ili s neznatnim padom, dok među ruskim menadžerima taj postotak iznosi čak 82 posto.
Najveći broj ispitanika ne nazire izlazak iz krize u sljedeće dvije godine, pa će tako ona bitno utjecati na posao čak 44 posto intervjuiranih menadžera.
net.hr
Nada umire posljednja