Menadžeri krivi za krizu najviše zaradili

Kreditni slom povukao je američko gospodarstvo u duboku krizu a ulagači na dioničkom tržištu u SAD izgubili su preko 9 bilijuna dolara, no u industrijama koje su uzrokovale krizu, građevinskoj i financijskoj, mnogi najviši menadžeri iskoristili su raniji rast za miljunske zarade, izvijestio je The Wall Street Journal.




Prema analizi WSJ, zarade 15-orice direktora velikih građevinskih i financijskih tvrtki premašile su 100 milijuna dolara u novcu i dionicama, po pojedincu u proteklih pet godina. Njihovi, u pravilu, veliki udjeli u tvrtkama koje su vodili, slijedili su sudbinu tvrtke, od kojih su neke u stečaju dok su druge izgubile i do 99 posto vrijednosti.

Četvorica od njih su vodeći menadžeri u poznatim investicijskim bankama Lehman Brothers, koja je sada u stečaju, i Bearn Sterns, čija je vrijednost prije preuzimanja pala za 90 posto.

Istraživanje koje je obuhvatilo 120 kompanija iz bankarstva, hipotekarnog kreditiranja, studentskog kreditiranja, građevinarstva i brokerske industrije, pokazalo je da ukupna svota koju su menadžeri na najvišim položajima i direktori unovčili u promatranom razdoblju iznosi 21 milijardu dolara.

Cilj studije je bio da odredi koliki su novčani iznosi koje su menadžeri tvrtki uspjeli sakupiti od plaća, bonusa, od prodaje dionica i opcija na dionice. U studiju nije uključena neostvarena dobit od zarada.

WSJ povlači usporedbu s tehnološkim boomom s kraja 1990-ih, kada je vise od 50 pojedinaca zaradilo preko 100 miljuna dolara prodajući dionice svojih tvrtki koje nikada nisu dale dobit, netom prije kraha.

Američki Kongres održao je više saslušanja, na kojima su kongresnici optužili šefove s Wall Streeta i ostale za stanje u kompanijama i ukupnom gospodarstvu. Potaknuta je rasprava o učinkovitijim načinima nagrađivanja menadžera, koji bi se vezali i motivirali na uspješno vođenje tvrtki na dulji rok.

Sadašnji sustav naknada, nagrađuje ljude za sudjelovanje u 'napuhavanju tržišta', ocijenio je Roy C. Smith, profesor financija u poslovnoj školi na New York University i bivši partner Goldman Sachs Group.

Neke tvrtke već rade na izmjenama sustava naknada, tako je ovoga tjedna Goldman Sachs, investicijska banka koja je već primila 10 milijardi dolara iz državnog fonda za sanaciju financijskog sektora, objavila da se menadžeri odriču ovogodišnjih bonusa. Švicarska banka UBS objavila je da će zadržati neke naknade za menadžere i da ce ih isplaćivati samo ako dugoročno postignu dobre rezultate.

No, mnogi menadžeri brane svoje naknade, ističući da je novac koji su dobili jako povezan s dobrim rezultatima i da su vlasnici dionica dobro zaradili.

PETNAEST MENADŽERA S NAJVEĆIM ZARADAMA PRIJE KRIZE

Listu od 15 top menadžera u industrijama koje su dovele do kreditnog sloma, s unovčenom zaradom od preko 100 milijuna dolara u razdoblju od 2003. do 2007. predvodi Charles R. Schwab s ukupnom zaradom od 816,6 milijuna dolara.

Glavni direktor i osnivač brokerske tvrtke koja nosi njegovo ime, Charles R. Schwab je prodavao dionice svoje tvrtke kako bi diverzificirao svoj portfelj i razvijao svoje dobrotvorne aktivnosti, no još uvijek ima 17 posto udjela u tvrtki. Supruga i on osnovali su dobrotvorni fond koji godišnje s milijunskim iznosima pomaže djeci s teškoćama u učenju.

Sa 626,3 milijuna dolara naknade i zarade od dionica slijedeći na listi je Dwight C. Schar, glavni direktor gradevinske tvrtke NVR, specijalizirane za gradnju kuća s cijenom dostupnom srednjoj klasi. Većinu zarade ostvario je prodajom dionica, prije nego je vrijednost dionice NVR-a pala 64 posto od najveće cijene postignute 2005. Dwight Schar posjeduje kuću u Palm Beach, na Floridi, kupljenu za 85,6 milijuna dolara.

Lista sadrži neka dobro poznata imena, poput Angela Mozila, glavnog menadžera i osnivača Countrywide Financial Corp., najveće tvrtke na tržištu koja je odobravala drugorazredne hipotekarne kredite.

Tvrtka je zbog neplaćanja problematičnih kredita koje je odobrila, imala velike gubitke i kupljena je od strane Bank of America početkom godine. Mozilo je tijekom zadnjih pet godina zaradio 471 milijun dolara. Braneći se pred Kongresom, istaknuo je da je to naknada vezana na rezultate koje je gradio desetljećima.

Na list su također i Ricard D. Fairbank, glavni direktor tvrtke Capital One s 245,3 milijuna dolara, Richard S. Fuld Jr. iz Lehman Brothersa sa 184,6 milijuna dolara, James E. Cayne iz Bear Sternsa sa 163,2 milijuna dolara, Lloyd C. Blankfein iz Goldman Sachsa sa 130,1 milijuna dolara, te Ricard M. Kovacevich iz banke Wells Fargo, koja je nedavno kupila banku Wachovia, s 96,1 milijuna dolara.

Neki koji su također zaradili velike sume prije krize nisu obuhvaćeni u analizi zbog nedostaka podataka, što se odnosi na menadžere velikih 'hedge' fondova i Wall Street tradera, navodi The Wall Street Journal.

Hina/tportal.hr

Utorak, 25.11.2008.