Mjere štednje u svijetu samo donose još više otkaza

Međunarodna radnička organizacija danas je izvijestila da mjere štednje u državama povećavaju broj nezaposlenih u svijetu te predviđaju da će do kraja ove godine ta brojka doseći 202 milijuna.

Iz organizacije su kazali da mjere štednje štete tržištima rada te da će se broj nezaposlenih u ovoj godini povećati za čak 6 milijuna. ILO upozorava da su fiskalne uštede i reforme tržište rada imale katastrofalne posljedice na zaposlenost, dok u vrijeme deficiti nisu srezani, te da bi se vlade mnogih država zbog njih mogle suočiti sa rastućim nezadovoljstvom, ako ne uspiju žešću štednju kombinirati sa stvaranjem novih radnih mjesta. "Očekivali se da strategija štednje i regulacije dovede do većeg rasta, što se nije dogodilo", kazao je direktor ILO-ovog Instituta za međunarodne radničke studije, Raymond Torres te dodao kako se strategija štednje pokazala kontraproduktivnom.

Od početka krize izgubljeno 50 milijuna radnih mjesta
Na konferenciji za novinare u Ženevi iznesen je stravičan podatak da je od početka svjetske krize 2008. godine u svijetu izgubljeno čak 50 milijuna radnih mjesta. ILO predviđa da će globalna nezaposlenost u 2012. godini doseći razinu od 6 posto, ili 202 milijuna ljudi, što je za 3 posto više nego krajem prošle godine. No trend neće prestati niti sljedeće godine, kada će na "burzama" završiti još pet milijuna radnika, a nezaposlenost će se povećati za još 6 posto.

Iz ILO-a se ne nadaju da će svjetsko gospodarstvo u nekoliko narednih godina uspjeti rasti toliko da osigura još 80 milijuna radnih mjesta za nove ljude koji će prvi puta izaći na tržište rada. Torres kaže da posebno zabrinjava situacija u Europi, gdje je u gotovo dvije trećine država od 2010. godine porasla nezaposlenost. No, oporavak tržišta rada zaustavio se i u drugim svjetskim ekonomskim silama poput SAD-a i Japana.

Latinska Amerika kao pozitivan primjer
Sve veći broj bolje obrazovanih muku muči sa pronalaskom radnog mjesta u državama kao što je Kina, dok je akutni problem nezaposlenosti još uvijek prisutan u arapskom svijetu i Africi. Torres se posebno obrušio na politike europskih država koje fiskalnim uštedama nisu postigle gotovo ništa. "Na primjer, Španjolska je deficit smanjila sa 9 posto BDP-a u 2010. godini na 8,5 posto BDP-a u 2011. što je bio vrlo mali pomak nakon žestokog programa štednje", kazao je Torres te dodao kako fokusiranje europskih država na fiskalne uštede produbljuje krizu nezaposlenosti i lako bi mogle dovesti do nove recesije na kontinentu.

S druge strane je pohvalio Latinsku Ameriku u kojoj se vidi oporavak zaposlenosti i u nekim slučajevima čak i poboljšanje uvjeta na radnim mjestima. U izvještaju se jasno iscrtava zaključak da rizik od socijalnih nemira u Južnoj Americi pada kako se poboljšava mogućnost zaposlenja. No na globalnom polju se taj rizik povećava u mnogim državama. ILO optužuje politike štednje za smanjenje ponude kredita za male i srednje poduzetnike te pozivaju vlade da daju kredite za takve tvrtke, ojačaju sigurnost tržišta rada te usvoje mjere koje će pomoći u zapošljavanju mladih radnika i ranjivih skupina.

Ponedjeljak, 30.04.2012. / index.hr