Najdulji radni tjedan i najmanje odmora imaju najnovije članice Europske Unije, dok su stare članice podložnije ‘ljenčarenju’.
Najviše vremena na poslu provode radnici u najnovijim članicama Europske Unije, dok stare članice svojim zaposlenicima daju više godišnjeg odmora i manje radnih sati, pokazala su najnovija istraživanja, prenosi Jutarnji list.
Naime, studija Eurofounda, provedena u pojedinim državama članicama, pokazala je da najdulji radni tjedan u EU imaju radnici u Rumunjskoj i Bugarskoj, koji na poslu tjedno u prosjeku provedu 41,7 sati. Za usporedbu, Njemačka se, primjerice, s radnim tjednom u prosječnom trajanju od 41,1 sat nalazi na šestom mjestu.
Izvješće Eurofounda pokazalo je da zaposlenici u 15 'starih' zemalja članica tjedno rade u prosjeku 39,5 sati, dok u 12 novih članica radni tjedan prosječno traje 40,6 sati. To potkrepljuje i činjenica da se na ljestvici deset 'najvrednijih' zemalja u EU nalazi čak sedam novih, i to Bugarska, Rumunjska, Češka, Slovenija, Estonija, Latvija i Mađarska.
No, ne 'ljenčari' se u svim starim članicama. Tako se kao treća po prosječnoj duljini radnog tjedna pozicionirala Velika Britanija, a među prvih deset zemalja nalaze se i, već prije spomenuta, Njemačka te Austrija. Na dnu popisa je Francuska, u kojoj radnici tjedno na poslu provedu svega 37,7 sati.
Istraživanje je ispitalo i duljinu radnog tjedna po specifičnim sektorima, primjerice u državnoj službi ili trgovini. Ispostavilo se da francuski prodavači rade svega 35 sati na tjedan, a najbespolenijim birokratima u Europi pokazali si se talijanski. Naime, državni službenici u Italiji tjedno rade svega 32,9 sati. Razlike postoje i kad je riječ o godišnjem odmoru. Svojim pravima na godišnji odmor trenutno najzadovoljniji mogu biti Šveđani, koji godišnje imaju 33 dana plaćenog godišnjeg. Nasuprot njima, jako loše stoje Estonci sa svega 20 sati.
tportal.hr