U Njemačkoj procjenjuju da, uz sedam milijuna stranih legalnih radnika, u toje zemlji kruh zarađuje i gotovo pola milijuna onih nelegalnih. Njemačka je u zadnjih 50-ak godina bila najpoželjnija destinacija za “gastarbajtere” s juga i jugoistoga Europe, a situacija se nije bitno promijenila ni do današnjih dana. No, s ujedinjenjem Njemačke, a posebno s nedavnom ekonomskom krizom je došlo do znatnih poremećaja i na tržištu rada u najmnogoljudinijoj zemlji EU-a.
Turisti gastarbajteri
S nezaposlenošću od 7,6 posto, sve je više samih Njemaca bez posla, a što posljedično dovodi i do manje potražnje za stranim radnicima. No, slabija ponuda novih radnih mjesta dovela je i do zloporaba pohlepnih poslodavaca koji nelegalno upošljavaju strance koji su spremni raditi i za trećinu uobičajene plaće.Deutsche Welle, pozivajući se na izvore u njemačkim inspekcijskim službama, navodi da većina nelegalnih stranih radnika u Njemačku dolazi u svojstvu turista, a za što im u pravilu ne treba viza. Rad na crno je najčešći u građevinarstvu, a snažno je prisutan i u poljoprivredi te uslužnim djelatnostima. Njemačke carinske službe, koje imaju ovlasti i u unutrašnjosti zemlje, su lani samo u građevinarstvu otkrile više od 20 tisuća, mahom stranih, radnika čiji status nije bio reguliran. Najčešće takvi radnici nemaju reguliran boravak i pravo na rad u Njemačkoj, no sve je češće slučaj da su im boravišni dokumenti u redu ali da ne primaju plaću prema propisima. Inspektori su kod svakog petog radnika otkrili razliku između stvarnih primanja i onih koja su propisana zakonom. Poslodavci često nauče takve radnike na crno što reći u slučaju ako ih ulovi inspekcija, no u Carini naglašavaju da usporedbom dokumentacija takve pokušaje prijevare vrlo lako otklone. Tvrtke koje upošljavaju nelegalne radnike najčešće prijavljuje konkurencija kojima takve tvrtke onemogućuju normalno poslovanje otimajući im poslove nižim cijenama. Kontrolom rada u Njemčakoj se bavi više od sedam tisuća carinskih inspektora. Da bi se izbjegle moguće ekscesne situacije, inspektori danima izviđaju gradilište ili prostor za koji postoji sumnja po pitanju nelegalnog zapošljavanja. Kada se pak krene u samu akciju, ide se s brojnim i naoružanim ljudstvom i tehnikom kako bi se onemogućilo da netko pobjegne ili da se nešto uništi.
Nijemci u pećalbi
I dok mnogi stranci, bilo legalno, bilo nelegalno, traže bilo kakav posao u Njemačkoj, sve više Nijemaca svoju profesionalnu budućnost vidi u susjednoj Nizozemskoj. Poslovi koji se nude na tržištu rada u samoj Njemačkoj su zbog svoje težine i niske plaće uglavnom neatraktivni Nijemcima te ih prepuštaju strancima. No,za razliku od toga Nijemci su puno zainterisaniji za dobro plaćene poslove u Nizozemskoj koja je prije izašla iz ekonomske krize. Procjenjuje se da samo iz pograničnih okruga u Sjevernoj Rajni Vestfaliji više od 10 tisuća Nijemaca svakodnevno putuje na posao u susjednu zemlju.
Problem: rast nezaposlenosti mladih
Nezaposlenost među mladima u dobi do 24 godine je lani dosegnula 81 milijun. Najveći rast nezaposlenosti je zabilježen u najrazvijenijim zemljama. No, problem bi mogao postati posebno opasan u nerazvijenim zemljama gdje je 90% populacije mlađe od 30 godina.