Okretanje svjetskih gospodarstava obnovljivim izvorima energije trebalo bi u slijedećih dvadeset godina kreirati 2,7 milijuna više radnih mjesta u proizvodnji električne energije.
Studija grupacije za zaštitu okoliša Greenpeace i Europskog vijeća obnovljivih izvora energije poziva vlade na potpisivanje obvezujućeg novog UN-ovog sporazuma o suzbijanju klimatskih promjena u prosincu u Kopenhagenu, djelomice upravo zbog zaštite radnih mjesta.
Prijelazom s ugljena na generiranje električne energije iz obnovljivih izvora ne samo da bi se izbjeglo 10 milijardi tona emisija ugljičnog dioksida, već bi se do 2030. kreiralo i 2,7 milijuna radnih mjesta više nego što bi ih nastalo kad bismo nastavili po starome.
Mnoge vlade posve pogrešno strahuju da bi prijelaz na zelenu energiju predstavljao prijetnju radnim mjestima, kaže Sven Teske iz Greenpeacea, glavni autor te studije. Prema njegovim riječima, industrija turbina za vjetroelektrane već sad je drugi najveći potrošač čelika u Njemačkoj, iza automobilske industrije.
Pod pretpostavkom provedbe ambicioznih mjera prijelaza na obnovljivu energiju, autori studije izračunali su da će broj radnih mjesta u generiranju električne energije do 2030. porasti za više od dva milijuna na 11,3 milijuna, čemu će pridonijeti i rast broja zaposlenih u obnovljivom sektoru na 6,9 milijuna, s 1,9 milijuna.
Do 2030. bi, primjerice, samo sektor generiranja struje iz energije vjetra mogao zapošljavati 2,03 milijuna ljudi u proizvodnji struje u usporedbi s 0,5 milijuna u 2010., ističu autori studije.
NT, jutarnji.hr