Ova je filozofija Steveu Jobsu donijela milijune. Evo što je to minimalizam u karijeri

Ova je filozofija Steveu Jobsu donijela milijune. Evo što je to minimalizam u karijeri

Minimalizam se uopćeno definira kao životni stil koji naglašava fokus isključivo na ono važno, kroz prizmu jednostavnosti i odbacivanja distrakcija.

Kada netko spomene minimalizam mnogi odmah pomisle stil uređenja interijera - polu prazne prostore, bijele zidove i minimalnu upotrebu detalja.

Drugi pak pomisle na minimalistički pravac u umjetnosti, koji se odnosi na stvaralaštvo čija je vrijednost isključivo estetskog karaktera.

Međutim, znate li što je minimalizam u karijeri? Radi se o sintagmi koja je treutačno posebno popularna na društvenim mrežama, a koju pripadnici generacije Z naprosto obožavaju.

Što je minimalizam u karijeri?

Estetika i koncept minimalizma kao takvog očituje se kroz smanjenje stresa i nepotrebnih stvari, ponajprije viška predmeta i onoga što nam ne treba, a sve kako bismo se osjećali bolje.

Sličan je zapravo pristup i u kontekstu minimalizma u karijeri - smanjiti nepotrebno, ignorirati ono što nije važno, fokusirati se na krucijalne zadatke i “utišati buku”, navode zagovornici ovakvog pristupa u poslu.

Načelno zvuči sjajno, međutim koliko je teško provesti ovo u djelo ako radite s više od 60 kolega, ako vam je šef neorganiziran, ako ne znate koje su uopće vaše obveze na radnom mjestu i slično.

Minimalizam u karijeri i fokus na važno

Minimalizam

Kažu da minimalisti nikada ne gube ništa, ključeve, novčanik, mobitel - gotovo nikada. Zašto? Kako rekosmo, jednostavno nemaju toliko predmeta pa im je fokus na onom važnom.

Slično je, dakle, i u kontekstu minimalizma u karijeri - ako zadacima i napose radnom mjestu pristupimo minimalistički - utoliko su manje šanse da ćemo nešto zaboraviti.

Ovakav je pristup godinama njegovao Steve Jobs. Ovaj je biznismen gotovo svaki dan nosio crnu dolčevitu, plave traperice i iste tenisice. Njegov je fokus, naime, uvijek bio na onom što je daleko važnije od odabira odjeće, poput novih značajki sljedećeg iPhonea.

Poznati minimalist

Minimalist koji uklanja distrakcije i radi jednu po jednu stvar također troši manje vremena na te iste distrakcije i na prebacivanje između zadataka.

Upravo je ovakav pristup omogućio Steveu Jobsu da se fokusira na ono što je zaista važno. Na popisu od 10 zadataka tako bi prekrižio sedam ako mu ne bi pomogli da postigne svoj cilj.

Minimalizam

Ako vam se ova filozofija čini zanimljivom, izdvajamo tri savjeta za početak primjene minimalizma u karijeri.

Znajte što vam je važno

Nužno je jasno definirati koji su nam prioriteti, odnosno naučiti prioritizirati zadatke prema žurnosti i važnosti.

Radi se zapravo o popularnom pristupu temeljenom na Eisenhowerovoj matrici, a koji je dodatno proslavio Stephen Covey u knjizi 7 navika uspješnih ljudi.

On savjetuje da sve zadatke označite kao važne ili nevažne te kao hitne ili manje hitne, a zatim postupajte prema sljedećem:

• Važno i hitno – riješi odmah

• Važno i nije hitno – isplaniraj

• Nije važno, ali je hitno – delegiraj

• Nije važno i nije hitno – izbriši

• Očistite digitalni nered

Nastojte ne gomilati digitalni otpad. Pritom ne mislimo na stari hardver koji više ne koristite, a koji se možda nalazi negdje u uredu, već na nered u zaglavlju računala.

Obrišite ono što vam više nie potrebno, napravite backup podataka koji su vam važni. Osim toga, prođite kroz mailove, očistite neželjenu poštu i skice koje se ondje mariniraju mjesecima.

Nakon što sve očistite, možete koristiti pravila kako bi smanjili nakupljanje novog digitalnog nereda.

Primjerice, automatsko brisanje odgovora na sastanke, redovito odvajanje vremena za digitalno raščišćavanje. Ono što je danas važno i mora ostati, s vremenom će prestati biti relevantno.

Treba znati reći ‘ne’

Očekivano, minimalizam u karijeri ne podrazumijeva samo smanjenje digitalnog nereda i delegiranje zadataka, već i na svjesnost svojih vrijednosti.

Konkretnije, minimalizam u karijeri polazi i od toga da pojedinac zna cijeniti sebe i svoj mir, što znači da naprosto zna reći ne kada je potrebno.

To znači da onaj tko prakticira minimalizam u karijeri nikada neće pristati na sastanak bez da jasno ne definira cilj istog, bit će svjestan svojih odgovornosti i neće dozvoliti da mu fokus odlazi na ono što nije u opisu njegovog radnog mjesta.

Mnogi kažu da je ovakva filozofija minimalizma u karijeri bila osnova Appleova uspjeha, fokusirajući se samo na ono što je zaista važno - u želji da se zadaci čim više pojednostave.

Cijeli je proces toliko pojednostavljen da korisniku omogućuje izvršenje zadatka u što manje koraka – na najjednostavniji mogući način.

Izvor fotografija: Pexels, Canva

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Petak, 04.04.2025. / posao.hr