Ovo su najnovije sile u usponu (uz znane Kinu i Indiju)

Financijski krah 2008. se osjetio u svim djelovima svijeta, ali postoje i države koje su uspjele profitirati.

Uspon Kine i Indije je već odavno "kliše", a mnogi zaboravljaju na druge sile u usponu koje su unatoč ili možda čak zahvaljujući krizi uspjele se nametnuti kao igrači na koje treba računati u budućnosti.

Južna Koreja - Naglasak na inovaciji, politika držanja nacionalne valute na niskoj razini kako bi se potaknuo izvoz, pomogli su južnokorejskim industrijskim gigantima poput Samsunga, Kie i Hyundaija da zgrabe veliki dio globalnog tržišta.

Poljska - Tijekom 2009, najteže godine krize, Poljska je bila jedina ekonomija u EU koja se nije grčila. Analitičari smatraju da su za poljsko čudo zaslužne inteligentne monetarne i fiskalne politike i relativno mala zaduženost.

Kanada - Prosječni Kanađanin je po prvi put bogatiji nego prosječni Amerikanac. Vlada je smanjila potrošnju i deficit tijekom 90-ih. Zarada Kanađana se povećala za oko 15 posto tijekom proteklih 10 godina, a tri od 10 najudobnijih gradova na svijetu, prema Ekonomistu, nalazi se u Kanadi.

Švedska - Švedska je 2011. bila druga najbrže rastuća ekonomija u Europi, a kruna je konstantno rasla u odnosu na euro. Švedska je i dalje ranjiva u odnosu na izvoz Europi i nezaposlenost je sve veća. Međutim, budući da su vladine financije u redu ona se s olujom izborila bolje nego većina.

Indonezija - Indonežani su poznati kao samouvjereni. Osamdeset posto vjeruje da njihova zemlja ima kapacitet da postane globalna supersila. Indonezija je zadržala godišnje stope rasta od preko 4,5 posto tijekom recesije a prošle godine je imala drugu najveću stopu rasta.

Turska - Tijekom proteklog desetljeća, Turska, sa relativnom malom izloženošću europskoj financijskoj krizi, uspjela je skoro utrostručiti svoj BDP i prihod po glavi stanovnika. Turska je sada najveći proizvođač automobila, u njoj se nalaze tvornice Honda, Hyundai, Renault, Toyota i Ford, kao i vodeće farmaceutske kompanije.

Četvrtak, 18.10.2012. / source.ba