S novih 533.000 izgubljenih radnih mjesta, njihov broj je od početka godine dosegnuo 1,91 milijuna, objavilo je u petak Ministarstvo rada u Washingtonu. Pad zaposlenosti u studenom premašio je očekivanja 73 ekonomista, koji su sudjelovali u istraživanju agencije Bloomberg. Oni su predviđali gubitak 355.000 radnih mjesta. Stopa nezaposlenosti povećana je na 6,7%, što je najviša razina od 1993. godine.
Broj radnih mjesta vjerojatno će nastaviti padati i u idućoj godini, kako kolaps kreditnog tržišta i pad potrošnje budu nanosili štetu tvrtkama od General Motorsa, do Citigroup i telekomunikacijskog diva AT&T, koji je najavio otpuštanje 12.000 ljudi.
"Gubitak radnih mjesta neće prestati do 2010. godine", ocijenio je Kurt Karl, glavni američki ekonomist u Swiss Re u New Yorku, u izjavi za TV Bloomberg. Predsjednik George W. Bush najavio je za danas posebnu izjavu o padu zaposlenosti, a novoizabrani predsjednik Barack Obama tim je povodom objavio priopćenje u kojem je naglasio kako "gubitak svakog radnog mjesta znači osobnu krizu za jednu obitelj" te ponovio da u prve dvije godine svoga mandata planira sačuvati ili stvoriti 2,5 milijuna radnih mjesta.
Uslužne industrije, koje uključuju banke, osiguranja, ugostiteljstvo i maloprodaju ukinule su 370.000 radnih mjesta. Profesionalne i poslovne službe otpustile su 136.000 zaposlenih. Broj zaposlenih u građevinarstvu smanjen je za 82.000, a u trgovini za 91.300. Povećao se broj zaposlenih u zdravstvu i prosvjeti za 52.000, te u vladinim službama za 7.000.
Pad zaposlenosti bio je ključni faktor za utvrđivanje početka recesije. Nacionalni ured za ekonomska istraživanja, vodeći autoritet za poslovne cikluse u SAD-u, objavio je početkom tjedna da je stezanje gospodarstva počelo od prosinca 2007., kada je broj zaposlenih bio na najvišoj razini.
NT, jutarnji.hr