Menadžere i stručnjake intenzivno traže kompanije poput Krke, Samsunga, Radissona, C&A, IBM-a i JYSK-a.
Ulazak europskih igrača na hrvatsko tržište, interni manjak stručnjaka u velikim kompanijama koje su lani prošle kroz restrukturiranje i rastuće potrebe novih poslovnih zvijezda potaknuli su prvi optimizam na tržištu rada stručnjaka i menadžera od početka globalne krize.Prema istraživanju Global Snapshot, koje je u svibnju provela agencije Antal International, kompanije u Hrvatskoj u idućem tromjesečju planiraju zapošljavati više stručnjaka i menadžera nego dosad. Usporedo, značajno se smanjio broj planiranih otpuštanja.
Stručnjaci podijeljeni
Direktorica hrvatskog ureda Antala Nina Anđal kaže da to ukazuje da su prvi efekti krize iza nas. “Primjećujemo malo više aktivnosti na tržištu nego dosad. To posebno raduje imajući u vidu da potražnja za ovakvim kadrom nije sezonska pojava, pa čak ni u turizmu”, kaže Anđal.Dodaje da unatoč blagom smanjenju broja tvrtki koje trenutno zapošljavaju stručnjake sa 39 na 32 posto, u idućem razdoblju 34 posto tvrtki planira takva zapošljavanja.Osim toga, drugi val kriznog otpuštanja koji se pretvorio u tsunami, zahvativši 34 posto tvrtki u Hrvatskoj, znatno je izgubio na snazi. Otkaze još uvijek provodi 20 posto tvrtki, a kako njihov broj u idućem razdoblju ne bi trebao rasti u Antalu navode da to ukazuje da je tržište nadomak dna. Predsjednik udruge menadžera Croma Esad Čolaković kaže da bi bilo odlično da smo nadomak dna ekonomskog ciklusa. “Osobno mi se čini da to još uvijek nije tako i da po pitanju zapošljavanja još uvijek nemamo dobrih vijesti, pa je ovo vjerojatno rezultat sezonskih kretanja”, kaže Čolaković, pojašnjavajući da su ukupna potražnja za radnicima i za menadžerima u korelaciji. U Hrvatskoj trenutno menadžere i stručnjake traže kompanije poput Krke, Samsunga, Radissona, C&A, IBM-a i JYSK-a. I dok u Plivi, koja je lani prošla kroz intenzivno restrukturiranje, ne očekuju značajne promjene u broju zaposlenih, uključujući i menadžere, u Adris grupi ističu da razmatraju nova zapošljavanja. “Bez obzira na krizu Adris grupa je otvorena za nova znanja, a time i zapošljavanje visokospecijaliziranih stručnjaka koji mogu dodati vrijednost kompaniji i pomoći da se stekne konkurentska prednost na tržištu”, kaže voditelj Ureda za odnose s javnošću Adris grupe Predrag Grubić.
Stalno traženje
Zvonko Biljecki, predsjednik Uprave Geofota i prema Cromi najbolji poduzetnik u Hrvatskoj u 2009., kaže da zbog rastuće potrebe za stručnjacima ima čak dva menadžera za ljudske resurse. “Od rujna ćemo pojačati potražnju za geoinformatičarima. Menadžera nam nedostaje i u stalnom smo traženju novih prilika”, zaključuje vlasnik Geofota Biljecki.
Primanja - Kriza odnijela bonuse
Slika koja postoji u javnosti da menadžeri imaju velika primanja više nije točna, kaže predsjednik Crome Esad Čolaković. Ističe da viši menadžeri u Hrvatskoj u pravilu imaju do pet puta veću plaću od svojih radnika, ali da većinu tog iznosa čine bonusi koje je kriza gotovo progutala. Prema podacima Poslovnog savjetnika plaće menadžera u Hrvatskoj kreću se između 10 i 30 tisuća kuna, a manje od pet posto ima plaću iznad 100.000 kuna.