Ruska središnja banka poduzela je, kako tumače inozemni mediji, pomalo očajnički korak kako bi zaustavila slabljenje valute.
U utorak je stupila na snagu odluka kojom se ključna kamatna stopa povećala sa 10,5 na čak 17 posto. To je najveće pojedinačno povećanje od 1998. i ruske financijske krize te šesto ovogodišnje povećanje kamatne stope. Iako je vijest polučila instant efekt u jačanju ruske valute od 1,6 posto, kasnije je ruska valuta doživjela pravi potop od gotovo 20 posto pada vrijednosti. Analitičari smatraju kako bi se lijek koji je propisala središnja banka mogao u konačnici pokazati kao otrov. Naime, ruska ekonomija, već načeta sankcijama i prepolovljenom cijenom nafte, teško će moći izdržati takvu razinu kamatne stope na duži rok.
"Ovaj potez označava odustajanje od ekonomskog rasta pod cijenu očuvanja stabilnosti financijskog sustava. To je ispravan potez, iako ga je teško donijeti", komentira za Bloomberg Ian Hague, partner njujorškog fonda Firebird Management koji upravlja s 1,1 milijardi dolara imovine, među kojom su i ruske dionice. Tijekom ove godine središnja banka je utrošila čak 80 milijardi dolara deviznih rezervi kako bi - pokazalo se neuspješno - obranila tečaj rublje. Do sada je ruska valuta oslabila prema dolaru gotovo 50 posto, a u utorak je dotakla razinu od 80 rubalja za dolar, po prvi puta u povijesti. Prema službenim procjenama, ekonomija najveće države svijeta iduće će godine oslabiti između 4,5 i 4,7 posto.
Rusija zbog tečaja žrtvuje ekonomiju
Rublja je u 2014. pala 50 posto. Kamatna stopa povećana na 17 posto, što će gospodarstvo teško izdržati.