Među zemljama EU-a čijim je podacima europski statistički ured raspolagao najteže su radnike pronalazili poslodavci u Češkoj, koja je bilježila stopu slobodnih radnih mjesta od pet posto. Slijede Belgija i Nizozemska gdje je iznosila 3,5 odnosno tri posto. A u Hrvatskoj…
Stopa slobodnih radnih mjesta u EU i eurozoni dosegnula je u prvom tromjesečju pretpandemijsku razinu, signalizirajući veće teškoće poslodavaca u potrazi za radnicima, a trend je pratila i Hrvatska, pokazalo je u srijedu izvješće Eurostata.
U EU stopa slobodnih radnih mjesta porasla je u prvom tromjesečju na 2,0 posto, najvišu razinu od četvrtog tromjesečja 2019., prije pandemije koronavirusa. U posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju iznosila je 1,8 posto.
U eurozoni iznosila je 2,1 posto, što je također njezina najviša razina od kraja 2019. godine. U odnosu na posljednje prošlogodišnje tromjesečje porasla je za 0,2 postotna boda.
Na oba je područja najveću nepokrivenu potražnju za radnom snagom na početku godine bilježio uslužni sektor, uz stopu slobodnih radnih mjesta od 2,2 posto u eurozoni, te 2,1 posto u EU.
U industriji i građevinskom sektoru iznosila je 1,9 posto i u EU i u eurozoni.
Nevolje poslodavaca u Češkoj
Među zemljama EU-a čijim je podacima europski statistički ured raspolagao najteže su radnike pronalazili poslodavci u Češkoj, koja je bilježila stopu slobodnih radnih mjesta od pet posto.
Slijede Belgija i Nizozemska gdje je iznosila 3,5 odnosno tri posto.
U Hrvatskoj stopa slobodnih radnih mjesta porasla je u prvom tromjesečju na 1,5 posto, izjednačivši se razinom s početka prošle godine. U posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju iznosila je 1,0 posto.
Najnižu nepokrivenu potražnju za radnom snagom bilježile su u prva tri ovogodišnja mjeseca Grčka i Španjolska, od 0,3 odnosno 0,7 posto, pokazuju Eurostatovi podaci.
Europski statistički ured nije raspolagao podacima za Francusku i Irsku.
Najviše je u odnosu na prošlogodišnje prvo tromjesečje pala stopa slobodnih radnih mjesta u Češkoj i Luksemburgu, za 0,7 postotnih bodova, te u Švedskoj, za 0,4 postotna boda.
Najveći rast bilježile su Italija, Litva i Nizozemska, za 0,8 odnosno 0,5 te 0,4 postotna boda, pokazuje izvješće Eurostata.
Preuzeto sa poslovni.hr