Roditelji u proteklih nekoliko desetljeća muku muče s video igrama jer smatraju da odvraćaju njihovu djecu od obveza poput škole ili obaveza, a zapravo nisu ni svjesni koliko su u krivu jer se pokazalo da igre doprinose razvoju djece. Pokazalo je to i posljednje istraživanje na Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) u Australiji.
Zanimljivo, upravo su oni koji su bili djeca prije 15, 20 ili 30 godina, a sad su roditelji čine jednake stvari kao njihovi roditelji, pogotovo kad su u pitanju video igre. Možda će dva puta razmisliti kad saznaju što je RMIT otkrio detaljnim ispitivanjem na 12 tisuća tinejdžera u Australiji.
Primjerice, oni koji igraju igre svaki dan bilježe 15 posto bolje rezultate u matematici od prosjeka, a 17 posto iznad prosjeka u kemiji i biologiji.
- Kad igrate igre morate koristiti logiku, mozak je konstantno u pogonu. To je kao kad slažete puzzle ili igrate šah, ovisno o vrsti igre. Vi želite nadmudriti računalo ili stvarnog protivnika i to ne možete ako ne razmišljate bez prestanka o svim mogućim načinima kako to postići - rekao je voditelj tima s RMIT-a profesot Alberto Posso.
Dakle, treba poticati igranje igara, ali ne više od dva sata dnevno jer bi to moglo preći u ovisnost i bez obzira na inteligenciju djeteta, patit će školske obaveze. Možda ne matematika i predmeti u kojima nije potrebno učiti teoriju, ali patit će zemljopis, povijest, jezici...
Također, opasnije od igara su društvene mreže i aplikacije koje služe komuniciranju. Oni koji ih koriste svaki dan bilježe 20 posto slabije rezultate u odnosu na one koji ih nikad ne koriste. Naravno, ovaj je podatak upitan jer je vrlo malo one djece koje ne koristi niti jednu aplikaciju za komuniciranje.
Baš kao i u slučaju video igara, nije detaljno rečeno o kojima se igrama radi i koje treba izbjegavati pa ostaje vidjeti koliko će, primjerice, Pokemon GO pomoći školarcima da podignu ocjene. Ali, barem se zna da im pomaže skidati kilograme, a to je dobro za zdravlje.
Vijest je prenesena sa portala ictbusiness.info