Nakon Grčke i Španjolska se prebacila na novu, štedljivu vožnju, a pitanje je sata kad će to učiniti i Portugal.
Španjolski premijer José Luis Rodríguez Zapatero morao je pogaziti svoje obećanje da će plaće u javnom sektoru i mirovine poštedjeti “noža”. U srijedu je objavio da se svim zaposlenicima u javnom sektoru plaće režu pet posto.
Ministrima minus 15
Zapatero i njegovi ministri štednju u zemlji će platiti znatno više - njihove plaće idu 15 posto dolje!
Pod pritiskom financijskih tržišta, Europske Unije i američkog predsjednika Baracka Obame, koji je osobno nazvao Zapatera i tražio da uvede stroge mjere, Španjolska je izabrala štednju kojom će javne troškove smanjiti za 15 milijardi eura. To je u suprotnosti s onim što je Zapatero tvrdio još nedavno - da će zemlji vratiti proračunsko zdravlje bez rezanja plaća i bez ukidanja naknada za novorođenu djecu, što je njegova vlada uvela 2007. zbog najnižeg nataliteta u Europi.
Slijede demonstracije
Sindikati su, očekivano, mjere štednje odmah proglasili nepravednima i zaprijetili masovnim demonstracijama sljedećih tjedana. Sindikat javnih službenika najavio je generalni štrajk za 2. lipnja. Najveći španjolski sindikat, CCOO, smatra da cijela Španjolska treba u štrajk.
Naravno, Europska je komisija odmah pohvalila Zapaterov plan. Logično. Plan je i donesen pod njezinim pritiskom nakon prošlog dramatičnog bruxelleskog vikenda u kojem je izglasana najveća akcija spašavanja, teška 750 milijardi eura. Olli Rehn, europski povjerenik za monetarno-financijsku politiku, rekao je kako su mjere dobrodošle i da Španjolska ide u pravom smjeru, a europski ministri financija o tome će raspravljati 18. svibnja.
Španjolska vodeća politika teško će svojoj javnosti objasniti nužnost drastične štednje u trenutku kad je statistika pokazala da se Španjolska, nakon dvije godine, počela izvlačiti iz recesije: u prvom kvartalu ove godine zabilježen je gospodarski rast od 0,1 posto.
Zapatero je stoga u parlamentu zavapio kako su mjere potrebne da bi ispunili europske obaveze, privukli investitore i vratili ugled stabilne zemlje.
Isto čeka i Italiju
Španjolske mjere pozdravio je i Silvio Berlusconi, premijer zemlje koja je, po svim pokazateljima, također vrlo blizu ozbiljne proračunske krize. Štoviše, nakon Grčke, druga na listi europskih zemalja s najvećim javnim dugom u odnosu na BDP je upravo Italija, dok je Španjolska tek negdje na sredini ljestvice, s udjelom duga u BDP-u od 64,9 posto.
5% režu se plaće javnih službenika, zamrzavaju se mirovine
15% režu se plaće ministara
2500 eura naknade za novorođeno dijete ukida se od 2011. godine
6 milijardi eura manje će se utrošiti u javne investicije
1,2 milijarde eura uštedjet će lokalne vlasti
600 milijuna eura uštedjet će se na inozemnoj pomoći i troškovima za lijekove
Slijedi Portugal
Premda je u prvom kvartalu ove godine imao najveći gospodarski rast u Europskoj uniji - 1 posto prema zadnjem kvartalu 2009. te 1,7 posto prema prvom kvartalu prošle godine, Portugal također najavljuje oštre mjere štednje. Plan bi trebao biti uskoro objavljen, a u njemu će, među ostalim, biti rezanje regresa i plaća političara te povećanje PDV-a sa 21 na 22 posto. Cilj je smanjiti proračunski deficit sa lanjskih 9,4 posto BDP-a na 2,8 posto do 2013. godine.