Razina zapošljavanja na stručnim i menadžerskim pozicijama u Hrvatskoj i dalje stagnira u odnosu na prošlu godinu, pokazao je najnoviji globalni pregled tržišta rada agencije Antal International.
'Global snapshot' projekt je koji na redovitoj osnovi provodi Antal International, multinacionalna agencija za zapošljavanje specijalizirana za profesionalne i menadžerske pozicije. U najnovijem pregledu sudjelovalo je 17.000 organizacija iz 56 zemalja, navodi se u priopćenju te agencije.
U Hrvatskoj je 43 posto anketiranih kompanija potvrdilo da trenutačno zapošljavaju, a 41 posto planira zapošljavati u sljedeća tri mjeseca. U procesu otpuštanja upravljačkog i stručnog kadra je 27 posto kompanija, a 19 posto očekuje da će to učiniti u sljedećem razdoblju.
Usporedbe radi, krajem prošle godine je 38 posto ispitanih kompanija zapošljavalo, a 15 posto smanjivalo broj zaposlenih na toj razini.
Trend zapošljavanja na hrvatskom tržištu rada pokazao je primjetan pad od prve polovine 2009. Krajem te godine pad je usporen, dok se u 2010. i 2011. osjećala stagnacija, s naznakama poboljšanja sredinom prošle godine.
Što se tiče tržišta srednje i istočne Europe, Mađarska predviđa nižu razinu zapošljavanja od Hrvatske (trenutačnih 38 posto), dok više zapošljavaju Poljska (58 posto), Rumunjska (49 posto), Češka (47 posto) i Bugarska (62 posto).
Predviđa se da će najdinamičniji sektor u regiji u idućih nekoliko mjeseci biti industrija zajedničkih usluga (shared services). Tvrtke iz toga sektora planiraju zapošljavati impresivnih 74 posto više menadžera u idućem kvartalu, a samo pet posto takvih poduzeća otpuštat će svoje zaposlenike. Najmanje aktivni sektori su djelatnosti nekretnina i luksuzne robe, a u sljedeća tri mjeseca samo 30 posto takvih tvrtki očekuje da će zapošljavati stručni i menadžerski kadar.
Na globalnoj razini podaci pokazuju da 55 posto kompanija trenutačno zapošljava menadžere, u usporedbi sa 56 posto zabilježenih krajem prošle godine. Istovremeno, udio kompanija koje namjeravaju otpuštati također je relativno stabilan te iznosi 20 posto, što potvrđuje zaključak da svjetsko tržište u tom segmentu ipak postaje stabilnije.