Što drugi imaju, a mi nemamo? Dvije mirovine gratis, dvostruko veća primanja…

Što drugi imaju, a mi nemamo? Dvije mirovine gratis, dvostruko veća primanja…

Trava je uvijek zelenija u susjednom dvorištu. Tako je i s mirovinama, pogotovo ako uzmemo primjer Slovenije gdje su prosječna primanja umirovljenika dvostruko veća. Malo dalje, Njemačka je uvela temeljnu mirovinu koja će riješiti problem najsiromašnijima, dok u Poljskoj daju ne samo bonus trinaestu, nego i 14. mirovinu.

Vlade ostalih europskih zemalja drugačije se odnose prema svojim umirovljenicima, nego što je to slučaj u Hrvatskoj. Ne trebamo puno dalje od Slovenije, gdje je prosječna mirovina dvostruko veća. Ona iznosi 665 eura, odnosno oko 5.000 kuna, dok je u Hrvatskoj 2.506 kuna. Isto tako, prosječna neto plaća Slovenaca iznosi 1.133 eura (8.520 kuna) dok je udjel prosječne mirovine u prosječ­noj neto plaći visokih 58 po­sto. Kod nas je taj udio ispod 40 posto.

Posljed­njim usklađivanjem s rastom troško­va i plaća mirovine u Hrvatskoj rasle su za 0,7 posto. Ukupno su u 2019. mirovine usklađivanjem porasle za 3,14 posto. U Sloveniji su mirovine u protekloj godini rasle slično, za 3,2 posto, no tamošnje mi­rovine su dvostruko veće pa je i porast veći, piše SUH-ov Glas umirovljenika.

Rast od 47 posto za one s najmanjim mirovinama

Malo dalje, u Njemačkoj, uvodi se temeljna mirovina čime će se od iduće godine povećati najniže mirovine. Pravednijim institutom obuhvatit će se uglavnom osobe s nižim kvalifika­cijama ili osobe koje su radile skra­ćeno radno vrijeme pa su im uplate u mirovinski fond, unatoč desetljećima rada, bile niže od osiguranika s prosječnim ili višim pri­manjima.

“Ne radi se o slijepom razbaciva­nju novca nego o solidarnoj podršci onima koji, unatoč dugogodišnjem radnom stažu, u starosti nemaju do­voljno za život”, rekao je Horst Seehofer, koalicijski partner iz Kršćansko-socijalne unije (CSU) i ministar unutarnjih poslova.

Pravo će ostvariti umirovljenici koji su u mirovinski fond uplaćivali najmanje 33 godine, a procjene su da će no­vom mjerom biti obuhvaćeno 1,3 milijuna umirovljenika. Državu će to stajati dodatnih 1,3 milijarde eura godišnje. Pritom će se gledati prihodovni cenzus. Na primjeru umirovljenice koja je 40 godina radi­la kao frizerka na minimalcu, mirovina bi joj se sa 512 eura mjesečno trebala podići na čak 960 eura, odnosno za 47 posto.

Poljacima 14 mirovina

oljski predsjednik Andrzej Duda predložio je u jeku predizborne kampanje zakon prema kojem će umirovljenici ove godine dobiti 13 mirovina. Umirovljenici će dobiti bo­nus u visini minimalne mirovine, koja u ovom trenutku iznosi 1.200 zlota, odnosno 2.088 kuna. U Polj­skoj živi oko 12,6 milijuna umirovlje­nika, a bonus bi ove godine dobilo njih 10 milijuna. To će državu stajati 11,7 milijardi zlota, odnosno oko 20 milijardi kuna. Oporba je kritizirala tu mjeru, tvrdeći da će se financirati uglavnom iz fonda svojedobno namijenjenog za isplatu invalidnina, piše Igor Knežević za SUH...

Ovu i slične vijesti pronađite na mirovina.hr

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Četvrtak, 02.04.2020. / mirovina.hr