U prošlotjednom obraćanju novinarima, predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi oštro je odbacio mogućnost daljnjeg smanjivanja kamatnih stopa u zemljama EU u bliskoj budućnosti…
I dok je odluka o zadržavanju postojećih stopa bila više-manje očekivana, iznenađenje je izazvala relativno optimistična ocjena stanja u europskom gospodarstvu.
Draghi je izjavio da bi postepeni oporavak europskog gospodarstva trebao započeti krajem ove godine, što implicira visoku prilagodljivost monetarne politike i kamatnih stopa. Ova neočekivana procjena iznenadila je euroskeptike. Naime, prema anketi provedenoj prije Draghijeve izjave, trećina ekonomskih stručnjaka bila je uvjerena da će doći do daljnjeg smanjivanja kamatnih stopa.
Zanimljivo je da je Europska središnja banka ovu poprilično agresivnu i smjelu odluku donijela unatoč činjenici da prvi tjedni 2013. nisu donijeli ništa obećavajuće. Ukupna stopa nezaposlenosti na području EU porasla je na 11,8 %, dok je situacija u pojedinim zemljama članicama još alarmantnija ( nevjerojatnih 26,6% u Španjolskoj, 26% u Grčkoj, dok ukupna stopa nezaposlenosti u Portugalu i Irskoj iznosi 16,3 % , odnosno 14,6 % ).
Situacija je još gora ako usporedimo koliki postotak nezaposlenih u pojedinoj zemlji čine mladi. (U Španjolskoj oni čine zastrašujućih 56 % radno neaktivnog stanovništva).
Ekonomski gledano, trenutna situacija jednostavno nije održiva, što dodatno naglašava nužnost ponovnog poticanja razvoja europskog gospodarstva kao jedini izlaz iz dužničke krize.
Ukoliko uskoro ne dođe do pozitivnih promjena na tom poručju i ne smanji se stopa nezaposlenosti, najpogođenije zemlje članice još će se žešće pobuniti protiv trenutnih mjera štednje. Na vlast bi mogli doći oni koji će jednostavno reći zbogom trenutnoj monetarnoj politici EU, što bi dovelo do nove krize.
Europska središnja banka itekako je svjesna ove činjenice. Stoga začuđuje njihova odluka da održe status quo. Visoke kamatne stope i jaki euro tako nastavljaju kočiti oporavak europskog gospodarstva. Bilo bi zaista šteta da nakon što su uspjeli obuzdati prošlogodišnju krizu, ESB politikom štednje na stvarima na kojima se ne treba štedjeti, prouzroči novu, još pogubniju.
Europa u krizi
Stopa nezaposlenosti u EU dosegnula kritičnu razinu!
Mario Draghi
Petak, 18.01.2013. / poslovnipuls.com