Velik dio zaposlenika europskih institucija stupio je u štrajk tražeći povećanje plaća od 3,7 posto, što im po važećim pravilima pripada, ali s čim se ne slaže većina država članica s obzirom na gospodarsku i financijsku krizu.
Većina zaposlenika Vijeća EU-a, institucije koja predstavlja države članice, ostala je kod kuće, a dio njih morao je doći kako bi se osiguralo normalno odvijanje sastanka ministara prometa zemalja članica. Zbog štrajka je otkazano održavanje dvadesetak sastanaka na stručnoj razini, prenosi Hina.
U petak će se ponovno sastati veleposlanici zemalja članica kako bi pokušali pronaći kompromis. Među zemljama članicama spominjao se prijedlog o povećanju plaća od dva posto, što sindikati zaposlenika smatraju nezakonitim. Europska komisija predložila je Vijeću povećanje plaća za 3,7 posto na temelju kretanja plaća u javnoj upravi u osam država članica te životnih troškova u Bruxellesu.
Komisija je takav prijedlog uputila zemljama članicama pozivajući se na mehanizam automatskog indeksiranja propisanog zakonom. Međutim, zemlje članice žele da Komisija prihvati iznimno odstupanje od pravila zbog teške gospodarske i socijalne situacije u Europskoj uniji.
Ne pronađe li se kompromis, ovaj bi slučaj mogao završiti pred Europskim sudom u Luxembourgu. Taj sud je 1972. godine u slučaju sličnom današnjem presudio u korist Europske komisije.
Tri europske institucije, Komisija, Vijeće i Parlament, imaju oko 44.500 zaposlenika, a većina njih, 33.700, radi za Europsku komisiju.