Predstavnici poslodavaca smatraju kako će u slučaju da se prihvati prijedlog, inozemne kompanije dobro razmisliti hoće li ulagati u Švicarsku.Švicarski državljani 24. studenoga će održati referendum o prijedlogu o ograničavanju najviše plaće na maksimalno 12 švicarskih minimalaca.
Odlučivanje o ovom prijedlogu odvija se samo osam mjeseci od referenduma kojim su zabranili "zlatni padobran", kako se nazivaju ogromne otpremnine korporativnim top menadžerima."Inicijativa 1:12", izaziva velike rasprave u zemlji koja je uvijek u vrhu svjetskih lista "business friendly" zemalja. Švicarski socijalni demokrati kao začetnici inicijative svoj prijedlog opravdavaju potrebom da se smanji ogromna nejednakost u dohocima koja je u bogatoj Švicarskoj znatno narasla, baš kao i u cijelom zapadnom svijetu posljednjih nekoliko desetljeća. Prema podacima Švicarske federacije sindikata, dohoci jedan posto najplaćenijih ljudi između 1996. i 2010. godine narasli su 39 posto, dok su građanima sa srednjim ili nižim primanjima u istom razdoblju narasli između 6 i devet posto.
Protivnici inicijative smatraju da je predloženi lijek za smanjivanje nejednakosti gori od bolesti. Tvrde da će dovesti do manje ubranih poreza na dohodak i doprinosa za mirovinski sustav. Za predstavnike poslodavaca najveći problem je u tome što će građani, u slučaju da izglasaju prijedlog, poslati inozemnim kompanijama poruku da dobro razmisle hoće li ulagati u Švicarsku. Također dodaju da će to smanjiti konkurentnost švicarske ekonomije. Menadžeri najvećih švicarskih kompanija također su kritični prema prijedlogu. Walter Kielholz, predsjednik Uprave Swiss Re izjavio je da će u tom slučaju taj osiguravatelj razmisliti o preseljenju uprave u neku drugu zemlju. David Roth, predsjednik mladih socijaldemokrata odgovara da bi trebalo pitati kompanije zašto su u Švicarskoj te da sumnja da bi odgovorile da su u toj zemlji isključivo zbog visokih plaća.
Ostatak vijesti pročitajte ovdje.