Europska komisija ima namjeru predložiti da se dobna granica za odlazak u mirovinu u zemljama članicama EU-a polako podiže kako u prosjeku građani ne bi proveli više od trećine odraslog života u mirovini, pišu europski mediji, a prenosi Hina. U izvješću koje je objavio Financial Times Deutschland navode se ideje iz dokumenta EK o mirovinskim reformama koje bi trebale biti predstavljene prije ljeta. Prema njemu, radnici bi u mirovinu morali ići kasnije s obzirom na to da je današnja prosječna dob u kojoj se odlazi u mirovinu u EU-u tek nešto iznad 60 godina.
U dokumentu se navodi da će do 2060. Europljani vjerojatno živjeti dulje za prosječno sedam godina. To bi značilo da bi se radni vijek trebao produljiti do oko 70 godina kako bi se održala ravnoteža, odnosno da se ne bi provodilo više od trećine odraslog života u mirovini. To je četiri godine i osam mjeseci dulje od sadašnje ciljane dobi EU-a od 65 godina.
Francuzi i Grci u mirovinu prije 60.
To bi moglo zadati najviše glavobolje Francuzima. Muškarci ondje u mirovinu odlaze s 58,7 godina, što je najniža dob i u EU-u i u zemljama OECD-a. Predsjednik Nicolas Sarkozy oklijeva se pozabaviti mirovinama. Francuska ima planove dobnu granicu podignuti na 61 ili 62 godine, što je već uzrokovalo prosvjede. Francuzi, osim što idu u mirovinu najranije od svih u Europi, imaju i očekivanu životnu dob za nekoliko godina višu od prosjeka EU-a.
U Njemačkoj su neki političari, u jeku rasprava treba li Njemačka sudjelovati u pomoći Grčkoj, navodili činjenicu da je u Grčkoj prosječna životna dob odlaska u mirovinu 61 godina, a još niža za radnike određenih profesija. Njemačka je pak nedavno podignula dob za odlazak u mirovinu sa 65 na 67 godina. Predsjednik EK Jose Manuel Barroso rekao je da smatra potrebnim provesti opću reformu mirovinskih sustava u zemljama EU-a.