Status seksualnih asistenata sličan je radu prostitutki, no ugledniji je. Plaćaju ga isključivo klijenti. Ta je djelatnost priznata samo kao dopunski posao i mogu je prakticirati samo osobe koje dokažu da kruh zarađuju drugom profesijom.
Nježnosti trebaju svi, pa tako i osobe s invaliditetom, i taj osjetljiv posao u Švicarskoj nekoliko godina legalno obavljaju seksualni asistenti, no njihovu djelatnost neki ne shvaćaju, a katkad i osuđuju.
U salonu za erotsku masažu Andana u Zuerichu, koji pruža usluge erotske masaže osobama s tjelesnim ili mentalnim invaliditetom, zaposlenica objašnjava da je 90-ih godina stekla diplomu seksualne asistentice. U Švicarskoj od 2003., tečajeve za seksualnog asistenta organizira desetak specijaliziranih udruga. Takva praksa postoji i u Nizozemskoj, Njemačkoj i Danskoj, dok se drugdje u Europi o tome raspravlja. Status seksualnih asistenata sličan je radu prostitutki, no ugledniji je. Plaćaju ga isključivo klijenti, a ne socijalne udruge. Ta je djelatnost priznata samo kao dopunski posao i mogu je prakticirati samo osobe koje dokažu da kruh zarađuju drugom profesijom, objašnjava seksualna pedagoginja za odrasle Catherine Aghte Dise-rens, predsjednica švicarske udruge Seksualnost i hendikep i dodaje da rodbina osoba s invaliditetom bolje prihvaća seksualne asistente nego prostitutke.
Seksualni asistent Jacques Arnould, kineziterapeut po struci, svjestan je da mnogi ljudi odbacuju takvu djelatnost no objašnjava da osobe s hendikepom "imaju svoje želje, maštarije, očekivanja i frustracije kao i ostali ljudi". Za primjer navodi seksualnost osoba s Downovim sindromom, a kritičarima poručuje: "Oni koji nas stigmatiziraju trebali bi imati toliko poštenja da se raspitaju o tome kakvu seksualnu pomoć pružamo i da pokažu minimum empatije prema osobama s invaliditetom".