Cijena rada po satu u Njemačkoj je za trećinu veća od prosjeka EU. U toj zemlji je u proteklih 10 godina zabilježen najsporiji rast plaća na čitavoj teritoriji EU.
Kontroliran rast plaća u Njemačkoj je jedan od ključnih faktora njene uspješne ekonomije i industrijske konkurentnosti, smatraju stručnjaci.Kako se navodi u izvještaju nacionalnog zavoda za statistiku Destatis, cijena rada u privatnom sektoru u Njemačkoj košta 30,1 eura.
To je za 32 posto više od prosjeka u EU, ali je dovoljno tek za sedmo mjesto u EU po visini cijene rada.
Radni sat je poslodavce koštao više u Belgiji (39,30 eura), Švedskoj (39,10 eura) i Danskoj (38,90 eura), kao i u Francuskoj, Luksemburgu i Nizozemskoj.
Najmanje su prošle godine poslodavci za odrađeni sat plaćali u Bugarskoj - samo 3,50 eura, potom u Rumunjskoj (4,50 eura) i u Latviji (5,50 eura), prenosi B92.
Od 2001. do 2011. plaće zaposlenih u Njemačkoj su u prosjeku porasle za 19,4 posto, odnosno najmanje u EU, što je upola manje nego u Francuskoj, u kojoj je taj postotak u istom periodu porastao za 39,2 posto.
Kontroliran rast plaća u Njemačkoj je jedan od ključnih faktora njene uspješne ekonomije i industrijske konkurentnosti, smatraju stručnjaci.
Druga strane medalje je nezadovoljstvo sindikata koji se žale na male plaće i nepoštivanja minimalne cijene rada, kao i na sve veću nesigurnost zaposlenih posebno u pojedinim industrijskim sektorima u kojima raste broj honorarnih suradnika.
Njemački poslodavci su prošle godine na svakih 100 eura bruto zarade koju su isplaćivali zaposlenima plaćali i u prosjeku i 28 eura na ime dodatnih troškova. To je niže od EU-prosjeka od 32 eura.
U Švedskoj se na 100 eura bruto zarade plaća 52 eura dodatnih troškova, u Francuskoj 50. Ali, na Malti dodatni troškovi iznose samo 10 eura, u Danskoj i Luksemburgu 15, u Velikoj Britaniji 16 i Sloveniji 17 eura.
Dodatni troškovi sastoje se najprije od socijalnih doprinosa koji plaćaju poslodavci - to su doprinosi sa socijalno i mirovinsko osiguranje, kao i osiguranja u slučaju bolesti i radne nesposobnosti.