Na svjetskim burzama danas se s nestrpljenjem očekuje izvješće američke vlade o zaposlenosti u prosincu prošle godine, a očekuje se da će ono po prvi puta od izbijanja recesije prije dvije godine pokazati da je zaustavljen gubitak radnih mjesta.
Većina od 84 ekonomista koje je anketirao Thomson Reuters procjenjuje da američko gospodarstvo u prosincu nije zabilježilo gubitak radnih mjesta. No, očekuju da će stopa nezaposlenosti porasti sa 10 posto zabilježenih u studenome, na 10,1 posto.Ističu i da čak i blagi rast zaposlenosti, ukoliko do njega uopće dođe, ipak neće biti dovoljan da stopa nezaposlenosti počne padati u kratkom roku, niti će značajnije nadoknaditi broj izgubljenih radnih mjesta tijekom ove recesije, a koji se procjenjuje na čak 8 milijuna.Naime, američko gospodarstvo trebalo bi generirati više od 200.000 novih radnih mjesta mjesečno da bi to ostavilo traga na stopi nezaposlenosti, smatraju ekonomisti. Čak ni najoptimističniji među njima međutim ne misle da će se to dogoditi prije druge polovine ove godine."Tržište rada je u dugotrajnoj, žestokoj krizi", ističe Zach Pandl, ekonomist pri Nomura Securitiesu.
No, porast zaposlenosti u prosincu pozitivno bi utjecao na povjerenje potrošača i potaknulo veću potrošnju, te posljedično ojačalo gospodarski oporavak SAD-a.Mnogi analitičari procjenjuju da je u zadnjem lanjskom tromjesečju američki bruto domaći proizvod (BDP) porastao četiri posto na godišnjoj razini. Dužnosnike Feda i nezavisne ekonomiste zabrinjava da većina tog oporavka počiva na privremenim faktorima, poput državnih poticaja i obnove zaliha poduzetnika.Porast broja zaposlenih, pak, mogao bi pozitivno utjecati na primanja kućanstava i njihovu potrošnju, što bi pomoglo uspostavi održivog gospodarskog oporavka. Ipak, trebat će nekoliko godina da američko gospodarstvo kreira dovoljno radnih mjesta da bi se stopa nezaposlenosti spustila na pred-recesijsku razinu od otprilike 5 posto. "Vidjeli smo dvije godine recesije, a sada ćemo gledati još pet godina povećanu stopu nezaposlenosti. Takvo što nismo još vidjeli u modernim vremenima", kaže Heidi Shierholz, ekonomistica pri nezavisnom institutu Economis Policy Institute.Mnogi ekonomisti očekuju i neke druge pozitivne znakove u izvješću o zaposlenosti za prosinac.
Primjerice, procjenjuju da će prosječni broj radnih sati u tjednu porasti sa 33,2 na 33,3 ili više. U listopadu lani prosječni tjedni broj radnih sati iznosio je rekordno niskih 33.Rast tjednih radnih sati za jednu desetinku ima jednak utjecaj kao i 300.000 novih radnih mjesta, ističe Johnathan Basile, ekonomist pri Credit Suisse. Pojašnjava da se dulje radno vrijeme translatira u veće plaće, odnosno povećanje dohotka domaćinstava i njihovu potrošačku moć."Malo povećanje broja radnih sati ima mnogo veći utjecaj na potrošnju nego malo povećanje zaposlenosti", ističe Basile.A da potrošnja u SAD-u ipak raste, pokazuju najnoviji podaci Međunarodnog vijeća šoping centara (ICSC), prema kojima je u SAD-u u prosincu prodaja porasla 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije. Riječ je o najsnažnijem rastu prometa u šoping centrima u protekloj godini, te najvećem od kolovoza 2008. godine, kada je promet skočio za 3,3 posto.
U SAD-u se očekuje zaustavljanje gubitka radnih mjesta
Petak, 08.01.2010. / liderpress.hr