Među ostalim podacima koji ukazuju na oporavak Japana izdvaja se onaj o prosječnoj mjesečnoj potrošnji kućanstava, koja je u listopadu porasla za cjenovno prilagođenih 1,6 posto u odnosu na godinu ranije, što je znatno iznad očekivanog rasta od 0,6 posto.
Kao prijetnja oporavku istaknut je pak nastavljeni pad cijena, budući da šteti zaradi kompanija i smanjuje potrošnju jer ljudi odgađaju kupnju u nadi da će cijene još više pasti.
Tako su temeljne potrošačke cijene u Japanu, koje isključuju oscilacijama podložne cijene svježe hrane, pale u listopadu za 2,2 posto u odnosu na godinu ranije, osmi mjesec zaredom, pokazali su vladini podaci.
Time je ipak blago usporen njihov pad u odnosu na rujan kada su se snizile za 2,3 posto, u skladu s očekivanjima.
"Deflatorni pritisak i dalje je prisutan", kao je pad cijena usporio, zaključio je Hiroshi Watanabe iz Istraživačkog instituta Daiwa.
Vladu ipak najviše brine jačanje jena, koji je u četvrtak dosegnuo najvišu razinu prema dolaru od sredine devedesetih godina, te se američkom valutom trgovalo oko razine od 85 jena. Strahuje se da bi takva situacija mogla nagristi konkurentnost japanskih izvoznika poput Toyote, Honde i Sonyja na inozemnim tržištima.
Japanski ministar Hirohisa Fujii nije signalizirao moguću skorašnju intervenciju na tržištima valuta ali je naglasio da pomno prati stanje i da bi mogao poduzeti mjere prvi puta u proteklih pet godina ako se ono pogorša.