Vlada FBiH učinila pomak za bolje poslovno okruženje

Domaća privreda je i dalje sve više suočena s nizom problema koji je sputavaju i onemogućavaju njen oporavak, ali treba istaći da su u 2013. godini učinjeni pomaci u kreiranju pravnog okvira kao osnova za proces  transformacije bh. privrede. Tu, prije svega, mislim na Nacrt zakon o privrednim društvima koji je utvrdila Vlada FBiH i čije donošenje mi u Komori pozdravljamo, izjavio je Agenciji Fena predsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo Kemal Grebo.

Govoreći o problemima koji sputavaju domaću privredu, Grebo kaže da se tu podrazumijeva neuređeno tržište, nedovoljna zaštita domaće proizvodnje, visoko učešće sive ekonomije i nelojalne konkurencije, galopirajući rast nelikvidnosti, nedovoljna investiciona aktivnost, ali i niz drugih problema.

Tu je, kako dodaje, i porezna opterećenost privrede čije posljedice posebno pogađaju one privredne subjekte koji u potpunosti žele da odgovore svim svojim obavezama, i prema državi i prema zaposlenicima.

"Zakon o privrednim društvima je općevažeći sistemski zakon, i, na određeni način, predstavlja ustav privrednih subjekata. Osim mnogih poboljšanja koja su edvidentna u predloženom zakonu i dalje su zadržana rješenja za koje cijenimo da nisu baš stimulativna za otpočinjanje i odvijanje biznisa. Tako je, primjera radi, za d.o.o. osnovni kapital u FBiH smanjen na 1.000 KM, dok u Republici Srpskoj on odnedavno iznosi jednu KM. U zemljama okruženja drastično su smanjene visine neophodnog osnivačkog kapitala za društva s ograničenom odgovornošću, pa je tako u Makedoniji osnivački kapital ukinut, dok u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori on iznosi dvije KM", rekao je Grebo, naglasivši da se i to može urediti do konačnog usvajanja zakona. 

Ma koliko god Zakon o registraciji poslovnih subjekata bio proceduralne prirode, kako kaže Grebo, ne može se umanjiti ni njegov značaj s obzirom na ulogu u provedbi materijalnih odredbi Zakona o privrednim društvima.

"Upravo su proceduralne prepreke kočnica mnogim investitorima da bi otpočeli privrednu aktivnost. I u ovom zakonu, kao i u Zakonu o privrednim društvima ima pozitivnih pomaka, ali i dalje se ne nude potpunija rješenja koja bi pojeftinila i pojednostavila postupak registracije privrednih subjekata, kao što su notarski obrađeni akti o osnivanju, notarski utvrđen statut i drugo", kazao je Grebo.

Smatra da bi ovi zakoni, unatoč političkoj situaciji u državi, trebali što prije biti usvojeni jer se stanje u privredi pogoršava, a to se, kako ističe, osjeti posebno u sektoru zapošljavanja, jer se sve više i više otežava zadržavanje postojećeg broja zaposlenih, a broj nezaposlenih iz dana u dan raste. Smanjuje se  kupovna moć i opća potrošnja te dotok budžetskih prihoda.

"U ovom momentu država bi trebala hitno reagirati na tri glavna uzroka sadašnjih problema u privređivanju, a to znači smanjiti opterećenost privrede, zaustaviti nelikvidnost i stvoriti uvjete za nove investicije", rekao je predsjednik PKKS Kemal Grebo.

Dva spomenuta zakonska rješenja krajem prošle godine podržalo je i Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH. Zakon o privrednim društvima će značajno pojednostaviti proces osnivanja preduzeća, skratiti taj rok i učiniti sam proces transparentnijim, dok Zakon o registraciji poslovnih subjekata podrazumijeva smanjenje troškova osnivanja preduzeća i potrebno vrijeme za registraciju.

Utorak, 04.02.2014. / ekapija.ba / Fena