Potražnja za zanimanjima trgovaca raste, ali je prati i kroničan rastući problem nedostatka adekvatne radne snage. Uzroci su u lošijim uvjetima rada, ali i depopulaciji.
Veliki broj poduzetnika u Hrvatskoj se suočava s nedostatkom radne snage. Iako se kao sektori u kojima nedostaje najviše radnika u javnosti ističu turizam, graditeljstvo te metalurgija, činjenica je da nije bolje ni u maloprodaji i logistici. Stoga smo u strukovnim udruženjima i među samim trgovcima istražili kakva je trenutačna situacija. U Hrvatskoj gospodarskoj komori kažu da se sve veći broj trgovaca suočava s manjkom radne snage, posebno određenih vrsta zanimanja, a izdvajaju prodavače, mesare, skladištare i vozače.
"Problem manjka zaposlenih u trgovini prisutan je cijele godine, a posebno dolazi do izražaja u turističkoj sezoni. Turistički rekordi generiraju se na trgovinu u smislu potrošnje turista. Tako je i u trgovini sve očitiji manjak raspoloživih sezonskih radnika. Potražnja za zanimanjem trgovaca raste, dok su stope zapošljavanja ostale na istom nivou, zbog čega se i pojavio kroničan problem nedostatka kvalificirane radne snage u trgovini i sve izraženije negativne selekcije", kažu u HGK.
Nesloga oko neradne nedjelje
Stavove potkrepljuju i statistikom prema kojoj je lani u pravnim osobama u djelatnosti trgovine bio ukupno 191.060 zaposlen. Od tog broja najviše je bilo zaposlenih u trgovini na malo, osim trgovine motornim vozilima i motociklima, i to 110.556. Drugi je najveći poslodavac u djelatnosti trgovine trgovina na veliko, osim trgovine motornim vozilima i motociklima (klasifikacija G46) koja je zapošljavala 65.841 osobu. Trgovina na veliko i na malo motornim vozilima i motociklima, popravak motornih vozila i motocikala (G45) zapošljavala je 14.663 osobe. U HGK rješavanje problema radne snage vide u uvođenju dualnog modela obrazovanja po uzoru na Austriju i Njemačku.
"Takvo će obrazovanje, u kojem bi se nastava 60 do 70% održavala u tvrtkama, a 30-40% u školama, uključiti mlade na tržište rada još za vrijeme strukovnog školovanja. Prednost učenicima bit će kvalitetno školovanje, bolje mogućnosti na tržištu, nastavak rada u poduzećima, ali i financijska neovisnost", ističu u HGK. Iako se, zbog nedostatka radne snage i prakse da trgovci zbog manjka ljudi uskraćuju radnicima slobodne dane i godišnje odmore, kao jedno od rješenja za olakšavanje te situacije nameće zabrana rada trgovina nedjeljom, u HGK kažu da su oko toga mišljenja trgovaca podijeljena.
"Dio ih drži da je Hrvatska dio jedinstvenog tržišta EU te nema granica između nas i članica EU u okruženju u kojima je nedjelja radni dan, a zbog čega bi moglo doći do odljeva potrošača i kapitala u te zemlje, posebice uz granična područja Slovenije, Mađarske i BIH što bi dovelo do pada prometa u trgovini na malo koji je polako počeo rasti od 2014. do danas. Trgovci drže da im je s obzirom na sadašnje stanje u gospodarstvu i na tržištu, kao i činjenicu na otvorenost tržišta te veliku konkurenciju, bitna svaka minuta radnog vremena, a smatraju i da radnici trebaju biti zaštićeni te da se pridržavaju važeće radno-pravne regulative u RH, ali i da je nužno voditi računa o hrvatskim potrošačima koji su im postali lojalni i od kojih im zavisi i promet. S druge strane, jedan dio trgovaca drži da im neradna nedjelja ne bi ugrozila poslovanje te da je nužno voditi računa o zaštiti dostojanstva radnika i smanjenju nelojalne tržišne utakmice", kažu na u HGK. Sličnog stava su i u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) gdje kažu da na problem upozoravaju već dugo. Sanja Smoljak Katić, direktorica HUP- udruge trgovine ponavlja da problem postoji posljednjih godina i nije karakterističan samo za trgovinu.
"Možemo govoriti o gorućem problemu koji nije zaobišao gotovo nijednu djelatnost. HUP- Udruga trgovine kao odgovorni socijalni partner inicirala je sastanke s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava kako bi ukazala na specifičnost problema za djelatnost trgovine, sve u cilju otvorene komunikacije i konzultacija za pronalaženje najboljeg rješenja za trgovinu. Zasad su održana dva sastanka s predstavnicima Ministarstva i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na kojem smo istakli nužnost rješavanja problematike nedostatka radnika za potrebe trgovine, posebice tijekom sezone. Prezentirani su problemi zapošljavanja u određenim mikro lokacijama trgovina te je istaknuta kontinuirana i povećana potreba za radnicima", kaže Smoljak Katić...
Cijeli članak pročitajte na portalu poslovni.hr