Nekada je na burzi bilo najviše osoba starijih od pedeset godina. Sada su to mladi stručnjaci koji bi trebali biti temelj gospodarskog oporavka.
U Karlovačkoj županiji povećava se broj mladih nezaposlenih osoba. Zabrinjavajuće je što raste i broj visokoobrazovanih koji bez uspjeha čekaju na toliko željeno radno mjesto. Dio je to porazne statistike i negativnih trendova, koji su, nažalost, u našoj županiji sve lošiji. To potvrđuju i najnoviji pokazatelji po kojima je u Karlovačkoj županiji bez posla ukupno 11.572 osoba ili oko 500 više nego u isto vrijeme prošle godine.
Traže se inženjeri
– Broj mladih nezaposlenih zaista je velik. Nekada je najviše nezaposlenih bilo među osobama starijim od 50 godina. Međutim, sada imamo situaciju da znatno raste broj školovanih s višom i visokom stručnom spremom koji ne uspijevaju pronaći posao.
Riječ je upravo o onima koji bi trebali biti temelj za razvoj i gospodarski oporavak – upozorava Robert Babić iz karlovačkog Zavoda za zapošljavanje.
Među visokoobrazovanima najviše je ekonomista, no taj podatak postaje već tradicionalan i mnogi ga vežu sa sve većim brojem institucija koje školuju kadrove tog tipa. Nakon njih slijede visokoobrazovani kadrovi niza društvenih smjerova.
Među onima koji s fakultetom najlakše dolaze do posla su inženjeri različitih proizvodnih zanimanja. Mogućnost njihova lakšeg i bržeg zapošljavanja u Karlovačkoj županiji leži i u strukturi gospodarskih subjekata koji uspješno posluju i zapošljavanju inženjere i druge stručnjake strojarskog, metalskog, elektro, prehrambenog i drugih sličnih smjerova.
– Dobro je što na našem području imamo pet velikih tvrtki koje su temelj proizvodnje, ali i otvaranja radnih mjesta. Zavod provodi niz mjera kojima potičemo zapošljavanje. Mogu slobodno reći da poticajne mjere funkcioniraju dobro, ali one ne mogu same po sebi biti pokretač gospodarstva – napominje Babić. Dodaje da je do kraja studenog ove godine karlovački područni ured primio ukupno 460 zahtjeva vezanih za mjere nacionalnog plana poticanja zapošljavanje.
Od toga je 339 ili više od 73 posto pozitivno riješeno. Ukupno je uključena 821 nezaposlena osoba. Najviše zahtjeva stiglo je s područja ispostave Karlovac ili njih 228. Iz Ogulina ih je bilo 61, iz Ozlja 53. Slijedi Slunj sa 27 i Vojnić sa 17.
Sjever županije najbolji
Zabrinjava također što raste i broj novoprijavljenih na burzu. Njih je od početke godine do kraja studenog na karlovačkom Zavodu zabilježeno čak 8710. Po statistici, vidljivo je da općine i gradovi koji se nalaze na područjima od posebne državne skrbi imaju veću nezaposlenost od ostatka županije. Najbolja je situacija u sjevernom, razvijenijem dijelu županije.
O nezaposlenima se raspravljalo i na sjednici Gospodarsko-socijalog vijeća Karlovačke županije. Predsjednik vijeća Nikola Badovinac najavio je nove akcije vezano uz poticanje zapošljavanja, a tijekom siječnja održat će se i sjednica u suradnji s Gospodarskom komorom.
U studenom je Zavod za zapošljavanje primio 171 prijavu potrebe za radnicima, što je smanjenje za 84 prijave ili gotovo trećina manje nego mjesec prije. Ipak, taj je broj za šest prijava ili 3,6 posto veći nego u istom razdoblju prošle godine.
Zanimljivo je što se najviše potreba odnosilo na zanimanja vezana za obrazovanje. Takva su radna mjesta bila čak 42. Nakon toga velika potreba bila je za radnicima u prerađivačkoj industriji. Tražilo ih se 28. Poduzetnici u Karlovačkoj županiji tražili su tek 10 građevinara raznih profila. Radnika tehničkih, stručnih ili znanstvenih djelatnosti tražilo se samo šest.
U Karlovačkoj županiji nezaposleno 11.572 osoba ili 500 više nego lani u isto vrijeme