Država je odlučila disciplinirati naplatu doprinosa i napuniti proračun, ne mareći pritom previše za radnike. Državna je blagajna, doduše, punija, ali alarmantno se povećao broj radnika koji sad više ne primaju ni plaću.
Podsjetimo, 1. svibnja na snagu je stupila nova Vladina uredba prema kojoj se plaća ne može isplatiti bez uplaćenog doprinosa, a kako pokazuju prvi rezultati, potez ministra Slavka Linića je efikasan, bar što se tiče punjenja državne blagajne. No, kakve su njegove posljedice? Što to znači za poslodavce, a što za radnike?
Polovično rješenje
Za predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata i člana našeg Stručnog tima Krešimira Severa nema dvojbi da je ova Vladina odredba nužna, no smatra da je riječ o polovičnom rješenju problema. Osim što nadležne institucije prate isplatu doprinosa, smatra da bi trebale pratiti i isplatu, odnosno neisplatu plaća, a potom ograničiti poslovanje svim poslovnim subjektima koji duže od 30 dana nisu u stanju ispunjavati svoje obveze. Rješenje vidi u stečajnom postupku, koji je, kaže, u "normalnim" zemljama uobičajen i u najvećem broju slučajeva ne vodi u likvidaciju. Upozorava da je problem što se stečajni postupak u Hrvatskoj provodi u situaciji kad se već nagomilaju dugovi i kad za radnike nema stečajne mase iz koje bi se mogla podmiriti njihova potraživanja. Uz to, Sever je mišljenja da je nužno osnovati fond iz kojeg bi se isplaćivale plaće radnicima čije tvrtke zapadnu u probleme.
Bez cjelovitog rješenja, Sever upozorava da će se i dalje događati da će neke tvrtke preživljavati uskraćujući radnicima ono što im pripada.
Ucjena najjačeg
"Zbog očaja u kojem se nalaze, radnici su prisiljeni prihvatiti isplatu samo neto plaće, ma bilo čega. To je pitanje jačega, no mi kao društvo ne smijemo dopustiti ucjenu radnika", kaže Sever ističući da poslodavce jednostavno treba natjerati da ispoštuju svoje obveze.
"Oni bi bili najsretniji kad bi im radnici još plaćali za to što im rade", ironičan je sindikalni šef.
Profesor na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta Drago Jakovčević smatra da je riječ o dobroj mjeri, ali da ona ništa neće popraviti.
"Još će se više povećati nelikvidnost. Oni koji su do sada radnicima isplaćivali plaće "na crno", sada će taj novac uplatiti za doprinose, a radnici će ostati bez zarađenog novca. To će dodatno pogoršati stanje u ovom našem posrnulom gospodarstvu", kaže Jakovčević ističući da je ovu odredbu trebalo donijeti puno ranije. Da bi sada uopće imala smisla, naglašava naš sugovornik, uz nju je trebalo pokrenuti cijeli niz drugih mjera, prvenstveno onih koje bi omogućile otvaranje radnih mjesta, što je ključan problem hrvatskog gospodarstva.
Pravi problem – pravosuđe
Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta kaže da ćemo tek za koji mjesec znati kakve će rezultate polučiti Vladina uredba prema kojoj se plaća ne može isplatiti bez uplaćenog doprinosa. Mišljenja je da se stanje neće srediti dok se ne riješe problemi u pravosuđu.
"I ranije je bilo nastojanja da se riješi problem nelikvidnosti i uplate doprinosa, ali sve je ostalo na pokušajima. Imat ćemo jedan pozitivan učinak i niz popratnih nuspojava. Treba se vratiti na pravi problem, a to je funkcioniranje pravosuđa", kratko je komentirao Lovrinčević.
Dok se stanje ne sredi, kako se čini, sve će se lomiti na leđima radnika. U ovim teškim vremenima neki će zbog ove Vladine odredbe ostati bez plaće, a mnogi, uglavnom zaposlenici tvrtki koje su već duže vrijeme u blokadi, plaću će dobiti na ruke. Njihovi će šefovi poslodavci na taj način prevariti njih, ali i državu kojoj opet neće platiti doprinose.
"Pričam s gospođom koja radi na blagajni jednog lokalnog trgovačkog lanca, plaća je izostala drugi mjesec, a i prije su je primali u dva dijela. Doprinosi im nisi uplaćeni valjda više od godine. Sad nema ništa, svako jutro dolazi na posao i stoji na nogama osam sati, a da sve bude komičnije, gazda je dobio županijsku nagradu za poduzetnika godine, dvije godine zaredom. E, pa tko tu koga i s čijim parama?", dio je ovo jedne od brojnih rasprava na društvenim mrežama, a koje se odnose na ovaj problem.
Muka zbog doprinosa
Imali su isplatu plaće u dva dijela, a sad nemaju ništa
Ponedjeljak, 21.05.2012. / net.hr