Po uzoru na vaučere u poljoprivredi, Vlada namjerava legalizirati i druge poslove iz sive zone koji se obavljaju u privatnim stanovima i kućama, ali im je teško ući u trag. To su poslovi poput čišćenja, pranja, dostavljanja robe i očitavanja brojila.
Ministarstvo rada poziva sve zainteresirane da se do 27. lipnja uključe u javnu raspravu nakon koje će izaći s prijedlogom Zakona o povremenim i privremenim poslovima. Njegovo se donošenje očekuje do kraja godine.
Uzor vaučeri u poljoprivredi
Povremeni i privremeni poslovi su, navode, "poslovi niže složenosti zadaća i niže razine potrebnih vještina i znanja" kao što su čišćenje, pranje, održavanje vanjskog i unutarnjeg prostora, obnavljanje zaliha, dostavljanje robe, odčitavanje brojila i slično".
Ministarstvo ističe da sada ni jedan pozitivni propis ne uređuje obavljanje posebnih povremenih i privremenih poslova, "kao poseban oblik rada u okviru određenog jedinstvenog pravnog instituta prilagođenog suvremenim potrebama i dinamici tržišta". Oni će to stoga učiniti s namjerom da "nezaposlenima, neaktivnima, umirovljenicima i osobama iz kruga socijalno ranjivih skupina omoguće pristup tržištu rada i legalni okvir za određenu radnu aktivnost", piše Večernji list.
Uplata doprinosa
Ideja je da se povremenim radnicima uplaćuju i doprinosi, ali još nije posve jasno kako će se to postići i tko će kontrolirati imaju li žene koje čiste po kućama markicu i ugovore o povremenom radu.
Vrlo vjerojato će se kopirati model sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi, gdje su vlasnici plantaža i poljoprivrednih imanja počeli kupovati dnevne markice (s plaćenim doprinosima) za radnike koje povremeno angažiraju tijekom sezone.