Razmišljate li o pristojnim zaradama, školujte se za pilota, bankarskog ili marketinškog stručnjaka, računalnog programera, radnika u naftnoj industriji, telekomunikacijama, energetici... Među najtraženijim radnicima u Dalmaciji su konobari, s prosječnom satnicom od 27 kuna, piše Slobodna Dalmacija.
List u tekstu pod naslovom 'Možete u pilote za 30.000 kuna ili konobariti za 4.644 kune" podsjeća na upozorenja koja silaze s usana ministrima Željku Jovanoviću i Mirandu Mrsiću, a koji kažu: prestanimo trošiti novac na školovanje kadrova koji nakon diplomiranja odlaze na burzu rada.
Slobodna Dalmacija pozabavila se pitanjem koje zanimanje odabrati u Dalmaciji. Piše kako su na šibenskom području na listi najtraženijih radnika konobari, koji su lani imali prosječnu satnicu od 27 kuna, s tim da su rijetki poslodavci koji bi im isplaćivali prekovremene sate. Sklijede prodavači, čija je satnica između 27 i 32 kune. Odluče li se za kuhara, za koje javno tvrde da imaju basnoslovne zarade, službeno ne računajte na plaću veću od pet tisuća kuna, piše list. Kada su u pitanju pomoćni konobari, čistačice, sobarice, pomoćni radnici, njihova satnica lani u Hrvatskoj nije prelazila 20 kuna. Na dnu liste su zaštitari, sa satnicom od 17,6 kuna. To su zapravo, piše list, zanimanja gdje vas nakon završetka školovanja najvjerojatnije čeka posao. Barem u Dalmaciji.
Ako pak razmišljate o pristojnim zaradama školujte se, napominje list, u nekoj od ovih branši: prosječne satnice zaposlenih na promidžbenim poslovima premašuju 57 kuna, slijedi zračni promet s 54 kune, s tim da piloti premašuju te iznose. Računalni programeri imali su satnicu od 53 kune, naftaši i plinski sektor oko 47 kuna, zaposleni u farmaceutskoj industriji i telekomunikacijama 46 kuna. "Pomnožite li te satnice sa 172 sata, koliko se u prosjeku radi mjesečno, dobit ćete neto plaće. I sve do jedne bit će daleko iznad državnog prosjeka od 5483 kune", zaključuju u listu.