Hrvatskoj danas nedostaje 4300 liječnika da bi ispunila europski prosjek o 3,6 liječnika na tisuću stanovnika.
Samo u kliničkim bolnicama nedostaje gotovo tisuću specijalista, poput ginekologa, internista ili anesteziologa. Zagrebački Medicinski fakultet već sada bilježi manjak od 34 posto nastavnika, a od 2010. do 2014. godine čak 73 njihova nastavnika napunit će 65 godina i morati u mirovinu. Iz bolnica je samo prošle godine otišlo 500 specijalista, bilo u mirovinu ili na rad kod privatnika. Plus je što su liječnici jedna od najbrže zapošljivih struka u nas – na posao čekaju u prosjeku svega 2,5 mjeseca. No, sve ih je manje. Na probleme nedostatka liječničkog kadra medicinska struka upozorava još od 2005. godine, a taj bi problem dodatno mogao eskalirati ulaskom Hrvatske u EU kada bi iz zemlje u potrazi za boljim standardom, procjenjuje predsjednik Hrvatske liječničke komore prim. dr. Hrvoje Minigo, moglo „izbjeći“ čak 15 posto zdravstvenog kadra.
Naš je zdravstveni sustav dobar, ali moramo misliti na budućnost.- Mogao bi nas zadesiti “poljski sindrom”, da nam dobro educiran i stručan kadar ode u razvijene zemlje. Pitanje je koliko možemo računati na liječnike iz susjednih zemalja, poput Srbije, BiH ili Makedonije, jer i oni će uskoro “preskakati” Hrvatsku i odlaziti na Zapad – kaže dr. Minigo.
Prema njegovim procjenama, potreban kadar nadoknađivat ćemo sve više onim iz tzv. trećih zemalja, ali i iz Rusije, odakle pokazuju sve veće zanimanje za rad u Hrvatskoj.
- Naš je zdravstveni sustav dobar, ali moramo misliti na budućnost. Hrvatska liječnička komora neće dopustiti priznavanje specijalizacije onima iz drugih zemalja koji nisu imali program školovanja sličan našemu. Kvaliteta neće padati, ali problem bi mogla biti jezična barijera – ističe dr. Minigo.
Komentirajući najavu Ministarstva znanosti da će ukinuti dopuštenje rada sveučilišnim nastavnicima starijima od 65 godina, osim na teret institucija u kojima rade, predlaže:
- Profesore treba zadržati da rade u svojoj struci. Ne moraju biti šefovi klinika, ali šteta je da u ovoj situaciji ne iskoristimo njihovo znanje i iskustvo – kaže dr. Minigo. Zagrebački Medicinski fakultet već treću godinu upisuje 60 studenata više od predviđene kvote, a dekan prof. dr. Davor Miličić upozorava da je nedostatak liječnika nacionalni problem koji zahtijeva intervenciju nadležnih ministarstava. S njim se slaže i rektor Riječkog sveučilišta prof. dr. Pero Lučin, liječnik po struci, koji poručuje da intenzivno rade na povećanju kvota za sve zdravstvene studije već od iduće akademske godine.
Nezaposleni 2,6 mjeseci
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem veljače ove godine na zavodu je bilo prijavljeno 314 doktora medicine, 127 doktora stomatologije i 1884 medicinske sestre. No, oni na posao čekaju vrlo kratko – prema podacima o prosječnom trajanju nezaposlenosti s kraja prošle godine, doktori medicine u prosjeku su nezaposleni 2,6 mjeseci, doktori stomatologije 3,4 mjeseca, a medicinske sestre 3,9 mjeseci.