Trendovi na tržištu rada krajnje su nepovoljni pa bi se do kraja godine registrirana stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj mogla približiti razini od 17 posto, što posljednji puta bilježimo krajem 2006., odnosno početkom 2007. godine, navodi se u ovotjednim PBZ Analizama.
Analitičari PBZ-a ističu da je u trećem tromjesečju, usred turističke sezone, povećan je broj nezaposlenih, što nije zabilježeno od 2000. godine. Najveći pad zaposlenosti, kao i u dosadašnjim mjesecima, bilježe krizom snažno pogođene prerađivačka industrija i građevinarstvo u kojima je broj zaposlenih u kolovozu bio za više od 6 posto niži nego u prosincu protekle godine. Broj zaposlenih u djelatnosti pružanja smještaja bio je, naravno, viši zbog sezone u kolovozu u odnosu na prosinac, no na godišnjoj je razini bio niži za visokih 10,3 posto.
Sve navedeno, tvrde analitičari, pokazuje da se privatni sektor, brže i bolje prilagodio krizi, pri čemu je veća prilagodba vršena putem zaposlenosti. Podaci DZS-a pokazuju tako da je u privatnom sektoru broj zaposlenih u kolovozu bio niži za 2,3 posto, a u javnom sektoru za 0,9 posto u odnosu na kraj 2008. Isto tako, prosječna plaća u privatnom sektoru u prvih je sedam mjeseci na godišnjoj razini realno bila viša za 0,8 posto u prosjeku, a u javnom za 2,6 posto.
Nadalje, u analizi se navodi da je uslijed povećanja plaća u javnom sektoru i pojedinim djelatnostima u privatnom sektoru, za očekivati da se zbog kriznog poreza i inflacije i taj rast u narednim mjesecima istopi, kažu analitičari. Pritom podsjećaju na podatke državnog statističkog ureda prema kojima je krizni porez prosječne plaće za srpanj u prosjeku smanjio za 2,8 posto, te uslijed povećanja stope PDV-a i uvođenja trošarina na mobilnu telefoniju prognoziraju rast stope inflacije. Slijedom toga ocjenjuju da se u Hrvatskoj na razini godine može očekivati realni pad neto plaća do 2 posto.
poslovni.hr
PBZ analize