Bivši ministar rada Mirando Mrsić osjetno je srezao broj dozvola za angažman stranih radnika, no za 2016. posao utvrđivanja kvota ostavio je novoj Vladi. Kako je njezino formiranje potrajalo, gospodarstvenici ni više od tri mjeseca izvan zakonskog roka nemaju podatke o kvotama. Nada Šikić, pak, nakon preuzimanja ministarstva nije ni zatekla prijedlog novih kvota, već samo prikupljene zahtjeve poduzetnika.
"Predstavnici poslodavaca prijavili su potrebe za zapošljavanjem više od 3000 stranaca, a najviše zahtjeva odnosi se na brodogradnju, graditeljstvo i promet", otkriva ministrica Šikić, dodajući da su najčešće potrebe za stranom radnom snagom pravdane već ugovorenim velikim poslovima za 2016. te nedostatkom kvalificirane radne snage.
No, koliko će radnika iz trećih zemalja biti moguće zaposliti ove godine, još se ne zna. HUP i ostali čekaju ministričin prijedlog odluke o godišnjoj kvoti, koji bi im trebao stići idućih dana. No, u ovoj godini slabo su izgledne velike promjene. HUP je, naime, još ministru Mrsiću uputio prijedlog promjene načina utvrđivanja kvota.
Umjesto prakse godišnjih kvota koje su se utvrđivale unaprijed procjenjujući potrebe poslodavaca temeljem ugovorenih poslova, Slovenci su to pitanje riješili tako da svojim poslodavcima omogućuju zapošljavanje stranaca po potrebi.
Nalaže im se da radnike potraže na zavodu za zapošljavanje, a ako im se ne pronađe radnik za pet dana, odobrava im se dozvola za zapošljavanje i boravak radnika na određeno. Takav bi model u Hrvatskoj, drže poslodavci, bio učinkovitiji zbog velikog odljeva kvalificiranih radnika. Neki su sektori, poput građevinskog, skinuti s liste novih zapošljavanja stranaca, a velike potrebe za radnicima stižu i iz sektora prometa, gdje su vrlo traženi vozači.