Provedbom Vladinog Programa poticanja zapošljavanja od početka ožujka 2002. do kraja lipnja ove godine, zaposleno je ukupno 29.570 osoba, objavio je Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) na svojim web stranicama.
Po podacima HZZ-a u tom su vremenu područne službe Zavoda zaprimile ukupno 28.232 zahtjeva za sufinanciranjem zapošljavanja ili obrazovnih aktivnosti po Programu poticanja zapošljavanja, a odobreno je 25.137 zahtjeva i potpisano 20.539 ugovora.
Od ukupno zaposlenih gotovo 70 posto ili njih 20.664 zaposleno je po programu "Učenjem do posla za sve", a riječ je o mjerama poticanja zapošljavanja putem subvencioniranja uvođenja na posao, te stručnog osposobljavanja, dokvalifikacije, prekvalifikacije kao i putem pripravničkog staža u obrtništvu. Ciljana skupina ovog dijela programa su osobe bez radnog iskustva do 30 godina starosti, s najmanje 30 dana u evidenciji nezaposlenih, te sve nezaposlene osobe koje su u evidenciji najmanje 30 dana.
Po programu "Posao za branitelje" zaposleno je 3.866 osoba, a tim su programom obuhvaćeni branitelji iz Domovinskog rata, djeca i udovice poginulih branitelja.
Po programu "Iskustvom do profita", čije se mjere odnose na zapošljavanje žena starijih od 45 i muškaraca starijih od 50 godine, zaposleno je pak ukupno 2.230 osoba koje su bile u evidenciji nezaposlenih najmanje šest mjeseci.
Tek je na četvrtom mjestu, po broju zaposlenih u razdoblju od ožujka lani do kraja lipnja ove godine, program "S faksa na posao", sa 2.057 zaposlenih. Taj se program odnosi na mlade osobe do 27 godina s visokom stručnom spremom koje su diplomirale u prosječnom roku za njihov fakultet, a nemaju odrađen pripravnički staž.
Sudeći po podacima objavljenim na web stranicama HZZ-a znatno je manji interes za program "Iz učionice u radionicu", po kojem se zaposlilo 654 mladih osoba sa srednjom stručnom spremom obrtničkih zanimanja bez radnog iskustva.
Daleko najmanje, svega 99 osoba u tom se razdoblju zaposlilo po programu "Šansa i za nas", namijenjenog zapošljavanju osoba s invalidnošću.
Gledano pak po županijama trećina od ukupnog broja zaposlena je u tri županije - najviše u gradu Zagrebu 3.593, Splitsko-dalmatinskoj županiji 3.204, te Osječko-baranjskoj županiji 3.053.
U Varaždinskoj županiji zahvaljujući tim programima zaposlene su 2.593 osobe, Međimurskoj 1.571, Vukovarsko-srijemskoj 1.318, Šibensko-kninskoj 1.252 itd.
Istodobno, daleko najmanji broj po tim se programima sufinanciranja zapošljavanja zaposlio u Ličko-senjskoj županije 516, potom u Požeško-slavonskoj 635 te Zadarskoj županiji 675.
Hina