Iz 11.339 anketiranih poduzeća s 592.532 zaposlena lani je otišlo 103.320 radnika, ali je samo njih 6716 dobilo otkaz.
Hrvatski radnici češće sami daju otkaz nego što im ga uruči poslodavac. Pokazalo je to istraživanje koje je već treću godinu uzastopce proveo Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ). Anketom je obuhvaćeno 11.339 poduzeća s 592.532 zaposlena, odnosno 37,5 posto ukupno zaposlenih u državi.
Poslodavci su u tim poduzećima lani zaposlili 130.326 novih radnika s ugovorom o radu te 12.129 radnika na ugovor o djelu, a iz tvrtki su otišla 103.320 radnika Poslodavci najrjeđe posežu za otkazima, koje je lani dobilo samo 6716 radnika, ali ne zato što su naši poslodavci meka srca, nego koriste jeftiniju varijantu - zapošljavanje na određeno vrijeme.
Poslodavci vole rad na određeno
Najveći broj radnika, njih 42.258 ili gotovo 41 posto, napustio je poduzeće jer im je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme, koji poslodavac nije produljio. Čak 41.327 radnika sami su dali otkaz ili su sporazumno raskinuli ugovor o radu, što govori o velikoj fluktuaciji radnika u potrazi za boljim poslom.. Od 130.326 novozaposlenih radnika, samo je 83.837 dobilo stalni posao, a čak 91.489 radnika ili njih 79,2 posto zaposleni su na određeno vrijeme. I naravno da poslodavac ne mora davati skupe otkaze s otpremninom kada nakon isteka rada na određeno radniku ne mora dati ništa.
Lani se najviše radnika na neodređeno ili određeno zaposlilo u prerađivačkoj industriji, trgovini, hotelima i restoranima i građevinarstvu, a zapošljavanje temeljem ugovora o djelu najviše je bilo zastupljeno u poljoprivredi i obrazovanju.
Većina anketiranih poslodavaca (55,3 posto) u potrazi za radnicima koristilo je usluge HZZ-a, ali i nadalje veliki broj poslodavaca (čak 43,8 posto) zapošljava radnike preko veza i poznanstava.
Gotovo 40 posto anketira nih poslodavaca, u većini u rivatnom sektoru, imalo je problema u zapošljavanju radnika. Teško dolaze do radnika određenog zanimanja (zidari, tesari, konobari, kuhari, bravari, stolari, zavarivači, pekari, šivači, zaštitari), mnogima nedostaje radno iskustvo, a kao značajan nedostatak kandidata poslodavci ističu manjak interesa i motivacije za posao.
Zapošljavanje 73.332 radnika
Poslodavci su prognozirali da će ove godine zaposliti 73.332 radnika, od kojih dvije trećine na određeno vrijeme. I ove godine najviše se traže radnici u industriji, hotelima i restoranima, trgovini i građevinarstvu. Veću potrebu za novim radnicima pokazuju privatni poslodavci, ali su najavili i više otkaza od državnih.
Iako je pola anketiranih poslodavaca najavilo otpuštanja, planirali su samo 6696 potencijalnih viškova radnika. Bez posla su već ostali ili će do kraja godine ostati radnici koji su višak zbog smanjene proizvodnje ili gubitka tržišta, kao i oni s nižom razinom stručnosti i neodgovarajućim zanimanjem. Najčešće je riječ o radnicima bez zanimanja, prodavačima i administrativnim službenicima.