Apsurd

Radnik u proizvodnji zarađuje 30 posto manje od državnog službenika

U svijetu je uobičajeno da zaposleni u javnom sektoru manje plaće kompenziraju sigurnošću radnog mjesto, no u Hrvatskoj vrijede neka druga pravila. Tako radnici u privatnom sektoru imaju manje plaće i prava od onih koji rade za državnu i lokalnu samoupravu i veću neisigurnost radnog mjesta.

Prema podacima Financijske agencije prosječna plaća isplaćena u gospodarstvu u prva tri mjeseca ove godine iznosila je 4737 kuna, dok je prosječna plaća u javnoj upravi iznosila 6188 kuna.

Iz podataka je jasno da državni službenik zarađuje 30 posto više nego zaposlenik u privatnom sektoru koji plaćanjem poreza omogućuje njegovu plaću.

Ivan Miloloža, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca za Večernji list objašnjava da privatni sektor ima plaće i uvjete rada prema mogućnostima i okolnostima na tržištu dok javni sektor ima prava stečena potpisom.

Osim veće plaće, zaposlenici javnog sektora imaju i stečena prava poput božićnice, uskrsnice, dara za djecu, regresa, godišnjeg povećanja plaće zbog minulog staža, uvećanja plaća za rad blagdanima, uvećanja plaće za složenost poslova koji obavlja i sigurnost radnog mjesta koji proizlazi iz Zakona o radu.

Javni sektor mora shvatiti u kakvoj se situaciji nalazimo ili se više uopće neće morat raspravljati o pravima, već o radnim mjestima. Ako se za godinu dana ne oslobodi poduzetništvo od poreznog pritiska, mi ćemo se slomiti, a pitanje je možemo li toliko izdržati, kaže Miloloža.

Utorak, 12.06.2012. / poslovni-savjetnik.com