Više od sedam milijuna radnih mjesta nestat će do 2020. u razvijenim ekonomijama zbog porasta automatizacije i robotizacije proizvodnje, stoji u analizi Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).
Analiza je objavljena u ponedjeljak i poslužila je kao uvod u glavnu temu ovogodišnjeg sastanka te organizacije u švicarskom zimovalištu Davosu, a to je upravljanje četvrtom industrijskom revolucijom. Tema uključuje robotiku, 3D printanje, nanotehnologiju i biotehnologiju. Skupština počinje 20. siječnja i do 23. siječnja ugostit će 2500 sudionika iz svijeta biznisa i politike.
'Bijeli ovratnici' i žene
Analiza o utjecaju automatizacije napravljena je na temelju anketiranja stručnjaka za ljudske resurse u 15 najvećih razvijenih ekonomija koje zapošljavaju 65 posto svjetske radne snage. Rezultati su pokazali da će najveće žrtve "četvrte industrijske revolucije" biti tzv. "bijeli ovratnici" i žene.
Naime, najveći pad broja radnih mjesta - točnije dvije trećine - očekuje se u intelektualnim i administrativnim zanimanjima, iako će dio izgubljenih radnih mjesta biti anuliran otvaranjem novih poslova u područjima informatike, matematike, arhitekture i inženjerstva. Kada se sve zbroji i oduzme, neto gubitak trebao bi dosegnuti malo više od pet milijuna radnih mjesta.
Gledano sektorski, najveći udarac može očekivati zdravstveni sektor, zbog uspona telemedicine. Zdravstvo će po gubitku radnih mjesta slijediti energetski sektor te financijske usluge. S druge pak strane, automatizacija će stvoriti najviše radnih mjesta u informacijsko-komunikacijskom sektoru, profesionalnim uslugama i medijima te industriji zabave.
Analiza ocjenjuje kako će zbog uspona baš tih sektora žene biti najveći gubitnici dolaska robota na radna mjesta. Naime, žene će se teže zapošljavati u tim sektorima, ocjenjuje analiza. Procjene govore da će pet "ženskih" radnih mjesta biti ukinuto na svako novo radno mjesto koje će zbog tehnološkog razvitka otvoriti.
Stari izazovi i dalje aktualni
Osim glavne teme, očekuje se da dio rasprave WEF-a budu i "stari" izazovi koji i dalje zaokupljaju pažnju svjetske javnosti, poput usporavanja kineskog gospodarstva, različitih monetarnih politika američke i europske središnje banke, terorističkih prijetnji te geopolitičkih tenzija. Status velike teme na Forumu Kina si je osigurala trenutnom gotovo paničnom rasprodajom dionica na tamošnjim burzama što se pripisuje bojazni da Kina usporava brže od prijašnjih procjena.
Anne Richards, glavna investicijska direktorica u Aberdeen Asset Managementu smatra da je procijenjeni rast kineskog BDP-a u ovoj godini između šest i 6,5 posto i dalje dvostruko veći od razvijenih država, prenosi CNBC.
Ostatak vijesti pročitajte na portalu poslovni.hr