Sindikati traže veći minimalac

Pet sindikalnih središnjica uputilo je Vladi inicijativu za izmjenu Zakona o minimalnoj plaći u kojoj predlažu ukidanje formule za njezin izračun te povećanje od 1. lipnja ove godine.

Sindikati predlažu da od tada minimalna bruto plaća radnika za rad u punom ranom vremenu iznosi 40 posto prosječne mjesečne bruto plaće u Hrvatskoj ostvarene kod pravnih osoba u prethodnoj godini te povećanje udjela minimalne plaće u prosječnoj za 2 posto godišnje. Time bi u sljedećih pet godina udjel minimalca u prosječnoj bruto plaći dosegnuo 50 posto, što je bila intencija Zakona i usuglašeni cilj Vlade, sindikata i poslodavaca.

Tvrde kako je formulom za izračun minimalne plaće taj cilj nemoguće postići te da udio minimalne plaće u prosječnoj zapravo kontinuirano pada, sa 39 posto u vrijeme donošenja zakona, na sadašnjih 36 posto.

68 posto radnika s ispodprosječnom plaćom
Napominju da prosječna hrvatska plaća iznosi trećinu europske te da 68 posto hrvatskih radnika prima plaću ispod prosječne, oko 115 tisuća radnika prijavljeno je na minimalnu plaću, a znatan broj uopće je ne prima.

Uvjereni smo da nije moguće graditi ekonomski i društveni prosperitet Hrvatske u uvjetima općeg siromaštva većine radnika i građana. Tim više što troškovi života, posebice prehrane i stanovanja naglo rastu pa samo troškovi prehrane gotovo pojedu iznos minimalne plaće radnika, kaže se u pismu sindikata predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću.

Sindikati podsjećaju da članak 55. Ustava propisuje kako svaki zaposleni ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život te da taj članak obvezuje nositelje vlasti na donošenje odluka koje će pridonositi njegovoj realizaciji.

Visina minimalne plaće izravno utječe na niz socijalnih i drugih materijalnih prava radnika pa je i to razlog za njezino postupno povećavanje na egzistencijalno i socijalno prihvatljivu razinu, kao i činjenica da je hrvatska minimalna plaća već treću godinu oko 36 posto prosječne bruto plaće i među najnižima je u Europi, kaže se u pismu čelnika Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisnih hrvatskih sindikata, Matice hrvatskih sindikata, Hrvatske udruge sindikata i Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Link: www.nhs.hr

Srijeda, 11.04.2012. / poslovni-savjetnik.com