Iako su hotelijeri izvijestili o produljenju turističke sezone za skoro cijeli mjesec u odnosu na prošlu godinu, pa se neke velike hotelske kuće u Dubrovniku, umjesto sredinom listopada kao lani, zatvaraju tek krajem studenoga, sezonski zaposlenici od toga nemaju velike koristi.
Za poslove poput sobarica i radnika u kuhinji ne uzimaju se čak ni sezonski zaposlenici, nego se angažiraju radnici preko agencija za privremeno zapošljavanje.
Povjerenica Sindikata ugostiteljstva i turizma u DNŽ-u Dolores Luić kaže kako su sezoncima, bez obzira na dulji rad hotela, ugovori uglavnom otkazani, kao što se to i inače čini kad napune šest mjeseci rada.
Domaći nemaju prednost
- Poslodavci gledaju da do tada sezonski radnici iskoriste i slobodne dane i godišnji odmor koji im pripada, kako slučajno ne bi prekoračili granicu od šest mjeseci, kada bi im se povećao broj dana godišnjeg odmora na zakonski minimum od četiri tjedna uključujući subote i nedjelje - kaže Dolores Luić.
Prema njezinim riječima, uprave hotelskih i turističkih tvrtki sve se više opredjeljuju za oslanjanje na sezonske radnike pa njihov udjel raste, dok se broj stalno zaposlenih u turizmu, posebno u hotelima, stalno smanjuje. Ako je suditi po tome, dobivanje stalnog zaposlenja u turizmu u Dubrovniku prava je lutrija i takvim se poslovima mogu nadati tek malobrojni mladi ljudi.
- Za poslove poput sobarica i radnika u kuhinji ne uzimaju se čak ni sezonski zaposlenici, nego se angažiraju radnici preko agencija za privremeno zapošljavanje, kakve su i u Dubrovniku vrlo aktivne. Što se tiče sezonaca, omjer između domaćih ljudi i onih koji na te poslove dolaze izvan Dubrovnika, najviše iz Slavonije, otprilike je pola-pola - kaže Luić koja ipak napominje da poslodavci gotovo bez iznimke uredno ispoštuju ugovore na određeno vrijeme sklopljene sa sezonskim radnicima.
Njihove se plaće isplaćuju redovito i bez kašnjenja a isto je i s drugim obvezama poslodavaca. Premda je do sada bilo uobičajeno da se prilikom zapošljavanja sezonaca poslodavci najprije oslanjaju na lokalnu radnu snagu, ni to više nije pravilo, kaže sindikalna povjerenica. Ove su godine dvije otočne hotelske kuće primijenile sasvim drukčiji sistem.
- U hotelima “Koločep” i “Lafodia” uprave su inzistirale na zapošljavanju sezonaca iz drugih krajeva. Rekli su da je takva njihova politika pa za lokalne ljude u tim hotelima uglavnom nije bilo posla - zaključuje Luić.
Slobodni dani
Kako ugovori sezonaca ne bi prešli 6 mjeseci, sezonski radnici ljeti čak mogu računati i na korištenje slobodnih dana. - Stalno zaposleni ne mogu na slobodne dane, ali sezoncima se to dopušta povremeno, kako bi se smanjio broj dana koje moraju iskoristiti na kraju sezone, do isteka njihova ugovora - kažu u sindikatu.