ZAPOŠLJAVANJE: Unatoč nezaposlenosti nema dovoljno potrebnih radnika

Uvoz još 500 radnika - kuhara, masera, pilota, turističkih animatora...

Iako Hrvatski zavod za zapošljavanje kontinuirano provodi prekvalifikacije i usavršavanje, problem je u tome što nije svatko tko je nezaposlen pogodan za pohađanje tih programa.

Hrvatska će ipak i ove godine uvoziti nove strane radnike. Iako je Vlada u veljači odbila odobriti kvote za nove radne dozvole strancima i produljila samo postojeće, nakon četiri mjeseca postalo je jasno kako, unatoč broju od gotovo 300.000 nezaposlenih, u Hrvatskoj ipak nema dovoljno potrebnih radnika.

Kako Vjesnik doznaje, pred Vladom bi se već ovog tjedna trebao naći prijedlog odluke da se dopusti zapošljavanje oko 500 radnika koje poslodavci nisu uspjeli pronaći na hrvatskom tržištu rada. Neslužbeno doznajemo da je, među ostalim, riječ o kuharima nacionalne kuhinje, maserima, geobušačima, baletnim te orkestralnim umjetnicima. Također bi trebalo zaposliti i »uvozne« pilote aviona i helikoptera, magistre farmacije, staklopuhače, licencirane vozače teretnog vozila u međunarodnom prometu te turističe animatore.

Izdane radne dozvole strancima po djelatnostima:
3000 dozvola • GRADITELJSTVO
750 dozvola • BRODOGRADNJA
400 dozvola • TURIZAM I UGOSTITELJSTVO
60 dozvola • KULTURA
50 dozvola • PROMET
50 dozvola • ZDRAVSTVO
40 dozvola • ZNANOST I OBRAZOVANJE
100 dozvola • POLJOPRIVREDA I ŠUMARSTVO
100 dozvola • PRERAĐIVAČKA INDUSTRIJA
750 dozvola • OSTALE DJELATNOSTI

To su sve zanimanja za koja je nakon analize utvrđeno kako ih ili nema u evidenciji nezaposlenih ili, pak, ljudi nisu adekvatno educirani za današnje zahtjeve. Iako Hrvatski zavod za zapošljavanje kontinuirano provodi prekvalifikacije te usavršavanje, problem je u tome što nije svatko tko je nezaposlen pogodan za pohađanje tih programa. Tako primjerice turističkih animatora, iako se provodi obrazovanje preko Zavoda, još uvijek nedostaje, a samo prošle godine poslodavci su ih tražili čak 400.

Prošle godine je traženo i više od 700 vozača s licencijom za teretno vozilo u međunarodnom prometu, pa se stoga predlaže da ih se ove godine »uveze« 20. Slično je i s maserima kojih je lani bilo 75 u evidenciji nezaposlenih, a tražilo ih se 123, te s magistrima farmacije kojih je na burzi bilo svega 15, a poslodavcima je trebalo 184 radnika.

Za neka, pak, zanimanja koja ćemo uvesti ove godine u Hrvatskoj uopće nema obrazovanja. To je slučaj s geobušačima te staklopuhačima koji poslodavcima ipak trebaju. Prema riječima ravnateljice Uprave za rad i tržište rada Ministarstva gospodarstva Inge Žic, zahtjev koji ide prema Vladi izrazito je restriktivan jer je u veljači traženo više od 800 novih radnih dozvola te su u obzir došla samo uistinu deficitarna zanimanja.

Slično nam je rekao i državni tajnik Krešimir Rožman, navodeći da je nakon iscrpnih analiza utvrđeno da u nekim djelatnostima nedostaje ljudi, a nekih zanimanja u Hrvatskoj praktički nema. Tako su nedostatkom radnika najviše pogođeni turizam i promet, prerađivačka industrija te znanost i obrazovanje.

Kakva će sudbina zadesiti »uvozne« pastire i hoće li premijerka popustiti i dopustiti i njihov »uvoz«, doznat će se tek na sjednici Vlade. Naime, upravo je na primjeru pomoćnog stočara, ratara, pastira i samaraša premijerka u veljači objasnila zašto Vlada ne želi odobriti novo zapošljavanje stranaca. Rekla je kako bi se gotovo 75.000 trenutačno nezaposlenih moglo zaposliti na tim poslovima te da traži preispitivanje čitavog sustava i reviziju svih zahtjeva za radnim dozvolama. Vlada je tad odlučila samo produljiti 5300 postojećih radnih dozvola stranicima na privremenom radu u Hrvatskoj.

Četvrtak, 09.06.2011. / Ivana Knežević, vjesnik.hr