Iako se stekao dojam da plaće ubrzano rastu zbog nedostatka radne snage, službena statistika pokazuje da su neto i bruto plaće u studenome smanjene u odnosu na listopad. Prosječna neto plaća iznosila je 6267 kuna, 14 kuna manje nego mjesec prije.
U godinu dana, pak, porasla je 77 kuna ili 1,2 posto, ali uzme li se u obzir inflacija u studenome od 1,3 posto, kako navode analitičari RBA, prosječna neto plaća realno je pala 0,1 posto. Ipak, kada se gleda kumulativno, 11 ovogodišnjih mjeseci u odnosu na isto razdoblje 2017. godine, zaposleni su dobili više.
Prosječne su plaće bile veće 4,9 posto u nominalnim iznosima i 3,3 posto realno. Nešto više povećane su bruto plaće, nominalno 4,9 posto, a realno 3,3 posto. Zašto je rast plaća zaustavljen?
Danijel Nestić s Ekonomskog instituta vjeruje da je realni pad primanja u studenome samo privremen. Pretpostavlja da su se u tom mjesecu tvrtke suzdržale od isplata kako bi mogle isplatiti veće neoporezive naknade u prosincu, a koje je Vlada omogućila novim poreznim izmjenama krajem godine. Analitičari RBA također vjeruju da će u posljednjem mjesecu 2018. “pozitivan doprinos rastu plaća doći od izmjena u poreznom sustavu”. One uključuju povećanje neoporezivog iznosa za prigodne nagrade s 2500 na 7500 kuna, a od siječnja ove godine i proširenje poreznog razreda s poreznom osnovicom od 24 posto sa 17.500 na 30.000 kuna.
Cijeli članak dostupan na: novac.jutarnji.hr