Njihove pogreške su velike i dovele su do milijunskih gubitaka. Neke od njih su utjecale na velike svjetske korporacije koje su doslovce bacile na koljena.
Ovo su bez ikakve sumnje jedne od najskupljih pogreška na svijetu koje donosi portal 'The Richest'.Zauvijek izgubljeni Bitcoini
James Howell izgubio je čak šest milijuna dolara kada je 2009. godine prolio piće po svojem hard driveu koji je sadržavao podatke o njegovim Bitcoinima.
Hard drive tada je bacio u smeće, ne mareći puno za dotad prikupljene virtualne novce. Naime, Bitcoini su tada vrijedili jako malo, no kako je vrijeme odmicalo njihova je vrijednost rasla. 2013. Howell je na njima mogao zaraditi šest milijuna dolara.
Kada je to ustanovio, postao je toliko očajan te je u nekoliko navrata posjetio lokalno odlagalište otpada, u nadi da će pronaći svoj stari hard drive. Sasvim očekivano, nije ga pronašao.
Propust željezničke postaje vrijedan 60 milijuna dolara
Francuska željeznička kompanija SNCF prošle je godine donijela kobnu poslovnu odluku koja ju je koštala nevjerojatnih 60 milijuna dolara. Naime, uprava kompanije je odlučila naručiti čak 2000 novih vlakova koji su trebali unaprijediti kvalitetu željezničkog prometa, no zbog krivog mjerenja širine tračnica na pojedinim stanicama,koje je za njih napravila druga željeznička kompanija, kupljeni vlakovi zbog svoje širine nisu mogli voziti svim predviđenim željezničkim postajama.
Kriva mjerenja dovela su ih do neplaniranog troška u vrijednosti od 60 milijuna dolara. Naime, toliko su koštali građevinski radovi na mjestima koja nisu bila dovoljno široka za prolazak vlakova.
Ronald Wayne prodao dionice Applea
Ronald Wayne nekoć davno bio je poslovni partner Stevea Jobsa te je surađivao s njim u Atariju, prije nego što su se obojica pridružili Steveu Wozniaku i pokrenuli Apple.
Zbog neiskustva svojih kolega, Wayne se bojao kako bi taj posao mogao propasti te je prodao svoje dionice kako bi mu imovina ostala zaštićena u slučaju bankrota. Za deset posto dionica dobio je 2300 dolara, a 2011. su iste vrijedile čak 35 milijardi dolara.
Maestralna poslovna odluka Georgea Lucasa
Redatelj George Lucas bio je odlučan u namjeri da realizira film "Star Wars" te je prošao mnoge dugotrajne pregovore s filmskom kućom Fox. Predstavnici Foxa su se bojali da će film biti neuspješan te su tijekom istih zatražili od Lucasa da smanji svoj redateljski honorar i to za 350 tisuća dolara. Lucas je na to pristao pod uvjetom da zadrži prava na brend Star Wars, zbog čega je kasnije zaradio preko 20 milijardi dolara.
Banka Morgan Stanley u samo tri mjeseca izgubila 7,8 milijardi dolara
Howie Hubler bio je trgovački posrednik za banku Morgan Stanley koji je zaradio basnoslovne iznose novca snižavanjem vrijednosti drugorazrednih hipotekarnih kredita. Međutim, novce koje je time zaradio, uložio je na rast cijena nekretnina u SAD-u nakon 2006. godine.
Kako je uslijedila globalna ekonomska kriza, cijene nekretnina diljem Amerike su dramatično pale, a banka Morgan Stanley je izgubila 7,8 milijardi dolara u samo tri mjeseca.
NASA-ina matematička pogreška
NASA je potrošila 125 milijuna dolara na sondu Mars Climate Orbiter kojoj je misija bila proučavanje klime na Marsu te praćenje atmosferskih i površinskih promjena na toj planeti.
Kontakt sa sondom je izgubljen malo prije početka emitiranja podataka i to zbog matematičke pogreške.
Naime, iako je većina stručnjaka koji su radili na projektu koristila standardne metričke mjere, jedna je grupa znanstvenika koristila inče, stope i jarde. To je uzrokovalo pogrešku u prijenosu koordinata, što je dovelo do spuštanja sonde u prenisku atmosferu Marsa i konačno, njenog uništenja.
Greška burze koja je Mizuho Securities stajala čak 225 tisuća dolara
2003. godine japanska tvrtka Mizuho Securities htjela je prodati jednu dionicu tvrtke J-Com Co. na tokijskoj burzi po cijeni od 610 tisuća jena, što je otprilike pet tisuća dolara.
No, trgovac odgovoran za izvršenje prodaje je napravio pogrešku i umjesto toga stavio na prodaju 610 tisuća dionica po cijeni od jednog jena.
Tokijska burza je dozvolila prodaju dionica unatoč činjenici da ih je bilo 40 puta više od stvarnog broja ukupnih dionica raspoloživih za J-Com Co. Ta je pogreška Mizuho Securities stajala oko 27 milijardi jena, ili 225 milijuna dolara.
Britanac bacio dobitnu srećku
2010. godine jedna je Britanka pogodila dobitne brojeve na Euro Lutriji, no njezin suprug je nedugo nakon izvlačenja brojeva, bacio dobitni listić ne shvaćajući da je osvojio 120 milijuna funti.
Jackpot u konačnici nije podignut te su novci podijeljeni u dobrotvorne svrhe.
Članak je prenesen sa portala index.hr