U Gradskoj knjižnici beskućnici mogu naučiti kompjutorske vještine, kako napisati životopis, pomažu im u traženju posla.
Glavni je cilj radionica poticanje beskućnika i zaposlenje korisnika, što bi im omogućilo da ponovno stanu na svoje noge.Drago Rendulić godinu je dana bio beskućnik. Teška situacija u kojoj se našao nije ga natjerala na odustajanje, već je odlučio pomoći drugima. Vrijeme si je kratio odlascima u Gradsku knjižnicu na kompjutorske radionice, gdje je upoznao knjižničarku Sanju Bunić i ideja se rodila – radionice namijenjene upravo beskućnicima, kako bi ponovno postali aktivan dio društva.
Pionirski projekt
– Kolege iz prenoćišta tražili su da im pokažem što sam naučio. Tako je počelo. Knjižnica je postala jedino mjesto gdje si mogao korisno provesti vrijeme, trebao si samo imati iskaznicu. Dugujemo veliku zahvalnost knjižnici jer pomaže razbijanju predrasuda i pružila je šansu onima koji žele pomoć – kaže Rendulić.
Tako je pokrenut projekt “Knjigom do krova” koji pomaže beskućnicima da pronađu posao, pruža im psihosocijalnu podršku i priliku da nauče kompjutorske vještine, a prepoznala ga je i međunarodna neprofitna organizacija EIFL, čijom su donacijom kupljena računala za prihvatilište u Kosnici i zaposlene dvije psihologinje. Kroz radionicu je prošlo pedesetak korisnika, ali pokazala se potreba za proširenjem sadržaja.
– Mnogi od njih bili su obeshrabreni, depresivni i nemotivirani. Drago me uvjerio kako nema odustajanja i rad s njim mnogo mi je pomogao da shvatim ljude u toj situaciji i kako im pomoći – kaže Sanja Bunić.
Stalna podrška
Glavni je cilj radionica poticanje beskućnika i zaposlenje korisnika, što bi im omogućilo da ponovno stanu na svoje noge.
– Nema prepuštanja defetizmu. Mnogi i ne znaju svoja prava. Pišemo s njima životopise baš za konkretan oglas, stalno ih potičemo da ne odustaju. Korisnici žele konkretne rezultate, ne priznaju praznu priču – kaže psihologinja Laura Marković, voditeljica psihosocijalne radionice.