Edukaciju iz najrazličitijih područja, od humanističkih predmeta, prirodoslovnih seminara, do informacijskih znanosti, računalstva, managementa vode ugledni profesori prestižnih sveučilišta.
Za prijaviti se i dobiti posao kao freelancer nećete morati priložiti domovnice, potvrde o nekažnjavanju, certifikate da znate engleski, niti će od vas tražiti dokaz o sedam godina iskustva na istim poslovima (!). Ono što će vam priskrbiti posao i kruh svagdašnji bit će konkretan dokaz vašeg umijeća – vaš rad. Presudno će biti koliko ste vješti, koliko ste uložili u sebe i koliko težite najboljem. Zato će konstantna edukacija biti vaša vjerna suputnica na putu zvanom freelance. Bilo da usavršavate temeljne vještine, proučavate marketing kako bi se što efektivnim promovirali, širite horizonte učenjem novih tehnologija…obrazovanju nema kraja. Najbolje da vam što prije postane strast.
MOOC- masovni otvoreni online seminari – revolucija online učenja
Na svu sreću, učenje ne podrazumijeva povratak u instituciju jer dovoljno je otvoriti web. Tamo se nudi paleta edukativnog sadržaja, a mi ćemo vam ovdje predstaviti tek značajan djelić poznat pod skraćenicom MOOC koja stoji za massive open online course. Ovi masovni online seminari u protekle su četiri godine, koliko postoje, revolucionarizirali ideju i metode edukacije.
Prvi MOOC-ovi su nastali u labosima američkih sveučilišta za eksperimentalno učenje, a kreirani su s mišlju o edukaciji kao osnovnom pravu svakog čovjeka. Ujedno, isprobavajući novu tehnologiju i usavršavajući modele učenja, osim uspješnog razvoja on line metoda, pomalo subverzivno su se odrazili na sustav (američkog) visokog školstva i njegovih enormnih školarina.
Potpuno besplatan pristup vrhu svjetskog znanja
MOOC-ovi su naime besplatni ili s vrlo niskim naknadama što omogućuje svima pristup vrhu svjetskog znanja. Edukaciju iz najrazličitijih područja, od humanističkih predmeta, prirodoslovnih seminara, do informacijskih znanosti, računalstva, managementa vode ugledni profesori prestižnih sveučilišta. Imati pristup takvom blagu dok sjedite npr. u kući na Visu, neprocjenjivo je, zar ne? Ipak, iako je kod većine seminara pristup sadržaju besplatan, ako poželite certifikat, morat ćete otvoriti i novčanik.
Platforme za profesionalno umrežavanje
Nostalgija za učionicom, kao i danas vrlo nepopularna slika usamljenog učenjaka, riješeni su virtualnim zajedničkim mjestima za komunikaciju i izmjenjivanje dojmova poput foruma i meetups-ova. Dapače, stalno vas se potiče na umrežavanje s ostalim sudionicima jer se vjeruje da je suradnja i izmjenjivanje ideja među studentima esencijalni dio učenja. Također, tu ćete naći istomišljenike te zajedno s njima možete razvijati ideje ili posao.
Za svakog po nešto – COURSERA, UDACITY, FUTURELEARN, ALISON, UDEMY
Kako bi vam uštedjeli vrijeme lutanja po bespućima internetskih prostranstava Sidrome vam predstavlja pet reprezentativnih i ujedno isprobanih MOOC providera:
Coursera
Coursera se kroz svoj slogan hvali da daje univerzalni pristup najboljoj svjetskoj edukaciji. To i jest točno jer u svom katalogu nudi seminare profesora s Princetona, Stanforda, Berkeley-a, Duke-a i tako do stotinjak visokoznanstvenih institucija. Više je orijentirana prirodoslovnim i humanističkim predmetima, ali nudi i tečajeve o informacijskoj znanosti i poduzetništvu. Njezina je posebnost što je naglasak stavljen na metode i proces učenja. Trebat ćete uložiti ozbiljno vrijeme ako želite završiti seminar sa odslušanim videima, pročitanom literaturom, prođenim kvizovima, pismenim zadacima i sudjelovanjem na forumima. Ipak, užitak je učiti od najboljih!
Udacity
Trenutno najveći po broju studenta, Udacity je MOOC provider specijaliziran za informacijsku i kompjutersku znanost koji vam nudi upoznavanje s naprednom tehnologijom. Hit seminar bio je ‘Introduction to Artificial inteligence“ kojeg su držali popularni znanstvenici Sebastian Thrun and Peter Norvig i na koji se apliciralo oko 160,000 studenta iz 190 zemalja. Udacity-jeva je posebnost u tome što su se povezali s industrijom te obučavaju ljude traženim praktičnim tehnološkim znanjima. Tako najnovije u ponudi imaju takozvane nanodegree koje je Udacity osmislio s AT&T. Naime, očito AT&T žudi za novim školovanim kadrom pa nudi edukaciju iz željenih vještina. Nešto u stilu: iz škole na posao. Za one koje zanima, edukacija traje 6-12 mjeseci , košta 200$ mjesečno, a za sad možete zaraditi diplomu iz front-end development, back-end development, iOS development, and data analysis. Ako vas zanima programiranje, navali narode.
Futurelearn
Za one koji više vole British accent. Futurelearn je prvi britanski MOOC provider sa seminarima osmišljenima na glavnim britanskim te nordijskim fakultetima. Kao i Coursera, više je okrenut teorijskom znaju i humanističkim znanostima, manje praktičnim vještinama i tehnologiji. Ipak preporučujemo tečaj za učenje engleskog jezika i kulture. Za one koje zanima film požurite se pribilježiti na Explore Filmmaking – FROM SCRIPT TO SCREEN. Počinju s predavanjima 02. 02. Inspirirajte se novim ljudima i idejama.
Alison
Majka on- line besplatnog učenja. Jedan od prvih i najvećih. Međutim, tu nećete naići na predavanja slavnih profesora, ali vam se nudi dobivanje osnovne edukacije kao i osposobljavanje za aktualno tražene pozicije. Npr. na Alisonu nema naslova tipa Astronomy: Exploring Time and Space (od 15.02. na Courseri) ali možete dobiti diplomicu HR managera, Operation Managera, računovođu, tesara i sl. Ne znam koliko su te diplome relevantne za poslodavce, ali nešto sigurno znače. Nema video predavanja, nema ni razvijenih foruma, sve je na bazi skripte. Poprilično dosadno u usporedbi s gore navedenim seminarima, ali može biti korisno. Ustvari je Alison jedini uspio u potpunoj demokratizaciji edukacije: dok seminare prestižnih sveučilišta na kraju slušaju samo top studenti, većina Alisonovih korisnika su iz trećeg svijeta iliti zemalja u razvoju.
Udemy
Udemy za razliku od gore navedenih nije non-profit. Radi se o otvorenoj tržišnoj platformi za online učenje. Svatko je pozvan da osmisli predavanje i ponudi ga publici besplatno ili za određenu svotu (max 400$). Od sadržaja nema čega nema, od kako se svidjeti ljudima na prvu na tečaju Lear how to get people to like you instantly – koristan tečaj za intervjue za posao pretpostavljam, do Unity 3D Game Development and Design. I kvaliteta tečajeva varira, a cijena je uglavnom faktor razgraničavanja. Bitno, Udemy nudi i alate za kreiranje seminara, promociju istog te usluge naplaćivanja naknade. Ako imate dobru ideju za tečaj, testirajte se na Udemy-u. Možete i više nego dobro zaraditi ako ubodete široku publiku.
Preneseno sa sidrome.com