Istraživanje američkih znanstvenika sa Sveučilišta Columbia pokazalo je da dječja dobrobit nije ugrožena ako se njihove majke vrate na posao u godini poslije rođenja.
Istraživanje američkih znanstvenika sa Sveučilišta Columbia, koje je upravo objavilo Društvo za istraživanje razvoja djece, pokazalo je da dječja dobrobit nije ugrožena ako se njihove majke vrate na posao u godini poslije rođenja. Istraživači tvrde da su prvi put dobili potpunu sliku utjecaja zaposlenosti majki na kognitivni i društveni razvoj djeteta. Pratili su razvoj 1000 djece iz deset različitih geografskih područja u dobi do sedam godina.
– Dobra je vijest da ne vidimo štetne utjecaje. Ovo je istraživanje jedinstveno jer smo se uvijek u prošlosti pitali kakav je utjecaj majčina povratka na posao ako je sve ostalo nepromjenjivo. No, dakako, ne ostaje sve ostalo nepromjenjivo pa je to iskrivljen pogled na svijet. Odnosi u obitelji, prihodi i mentalno zdravlje majke mijenjaju se kad ona radi i sve te utjecaje treba uzeti u obzir – objasnio je akademik Jane Waldfogel.
Dosadašnje su studije obično pokazivale da djeca trpe vrate li se majke na posao u prve tri godine njihova života i sporije uče te je Unicef 2008. godine preporučio majkama ostanak kod kuće prvih 12 mjeseci. Propuštene su značajne prednosti koje se odnose na majčino stanje, prihode obitelji i kvalitetniju skrb. Uzevši u obzir pluseve i minuse, znanstvenici tvrde da je učinak neutralan.
– Utjecaj roditeljstva samog po sebi ključan je čimbenik. Strašno je važno koliko ste osjetljivi prema dječjim potrebama – kaže Waldfogel napominjući da to uključuje ostavljanje uredskih briga “ispred vrata”.
Istraživanje