Pružatelji internetskih usluga ne moraju pratiti online aktivnosti svojih korisnika kako bi otkrili tko se među njima bavi piratskim dijeljenjem filmova i glazbe.
Odluku su pozdravili lobisti pružatelja usluga interneta i potrošača.
Presuda Suda pravde Europske unije loša je vijest za belgijsku organizaciju Sabam, koja okuplja vlasnike autorskih prava u glazbenoj industriji, a koja je tražila oštrije mjere suzbijanja dijeljenja datoteka online, piše New York Times.
Tužili su belgijskog pružatelja internetskih usluga Scarlet Extended tvrdeći da njihovi klijenti ilegalno dijele glazbu. Dobili su parnicu vođenu pred belgijskim sudom, koji je provideru naložio instalaciju sustava koji će omogućiti automatsko filtriranje bilo koje neovlaštene razmjene glazbe.
To je, po ocjeni Suda pravde Europske unije, prevelik zahtjev, koji ugrožava slobodu poslovanja, pravo zaštite osobnih podataka te slobodu primanja i davanja informacija.
Odluku su pozdravili lobisti pružatelja usluga interneta i potrošača. Predstavnici glazbene industrije smatraju kako ona neće imati značajne implikacije po njihova nastojanja da se suzbije neovlaštena razmjena materijala zaštićenog autorskim pravima.
Pa će tako, primjerice, nastaviti tražiti blokiranje siteova koji se time bave. Već su u tome bili uspješni u Velikoj Britaniji, gdje su uspjeli ishoditi blokiranje pristupa siteu Newzbin2.